ЛИДЕРИ НОРМАНДИЈСКЕ ЧЕТВОРКЕ: Од данас повлачење лаког наоружања
Лидери Нормандијске четворке (Русија, Француска, Немачка и Украјина) очекују да ће повлачење лаког наоружања, калибра испод 100 милиметара, почети данас у источној Украјини, изјавио је француски председник Франсоа Оланд.
"Разговарали смо о сигурносним питањима на истоку Украјине, тако да повлачење лаког наоружања може почети ујутро", рекао је Оланд, после самита о решавању сукоба у Украјини, одржаном у Паризу.
Лидери четворке су постигли споразум да Донбас добије специјалан статус, дан после одржавања избора. Оланд је рекао да ће тај статус први бити привремен, а затим трајан.
Немачка канцеларка Ангела Меркел је рекла да ниједна од страна није у потпуности применила одредбе споразума Минск2.
"Ситуација у Дебалчеву подрива процес, јер тамо још увек нема повлачења ни тешког наоружања. Ипак, постоји напредак, стране су се састале на пола пута", оценила је Меркелова.
У Паризу је договорено да се министри спољних послова Нормандијске четворке састану у новембру, како би разговарали о напретку у примени постигутих споразума.
Оланд је оценио да је "Нормандијски формат" исправан формат, који омогућава да се крене напред у смиривању украјинске кризе.
Оланд је казао да ће локални избори у Украјини, планирани за октобар, бити одложени за следећу годину.
Он је најаву демонстраната да одрже изборе у другом термину оценио као кршење мировног споразума, додајући да избори морају бити одржани у складу са украјинским изборним законом.
Оланд и Меркел су навели да су лидери четворке одлучили да се усвоји нови изборни закон у Украјини, како би избори могли да буду одржани 90 дана после предвиђеног датума.
Порошенко осећа опрезан оптимизам после разговора у Паризу
Петро Поршенко изјавио је да осећа "опрезан оптимизам" након разговора са лидерима Русије, Француске и Немачке у Паризу о мировном прероцесу у Украјини.
"Осећам опрезан оптимизам поводом резултата (разговора)", рекао је Порошенко.
Он је рекао да би сукоб могао да буде окончанм тек када "и последњи део украјинске територије буде ослобођен".
Пре почетка званичног састанка четворо званичника попили су кафу на тераси Јелисејске палате, наведено је из окружења француског председника.
Последњи састанак у овом саставу на тему Украјине одржан је у фебруару у Минску, када су преговори трајали 17 сати.
Оланд је у шали поручио свом украјинском колеги Порошенку да сада неће провести целу ноћ на преговорима.
Од првог састанка 6. јуна 2014. у Нормандији да покушају да реше кризу која је изазвала најгоре тензије између Русије и Запада од Хладног рата, четири лидера су се у истом формату састали још два пута.
Украјина сматра да треба журити и радити на највишем нивоу да би се подстакло да споразум Минск два буде у потпуности спроведен до краја децембра.
Споразуми из Минска који су закључили исти саговорници 12. фебруару у главном граду Белорусије имају за циљ да окончају сукоб између проруских побуњеника и украјинске војске.
Због украјинског сукоба изолована је Русија коју запад и Украјина опужују да шаље војнике и оружље као подршку побуњеницима на истоку због чега јој је запад увео тешке санкције.
Кијев страхује да би Москва могла да искористи сиријску кризу да скрене пажњу са Украјине и да би западне земље могле да ублаже санкције ако сарађују са Русијом по другим питањима.
Један француски дипломата је навео да је став француске да треба укинути санкције Русији само ако се спроведе споразум из Минска и да тај став деле и Немачка и Европска унија.