SA STAZE NA AUTOPUT: "Poseta čelnika BiH Beogradu je model za rešavanje međudržavnih sporova"
Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić ocenio je danas da poseta članova Predsedništva Bosne i Hercegovine Beogradu može biti model za rešavanje međudržavnih sporova u regionu.
"Posle svega što se dešavalo u Srebrenici i nakon nje, ova poseta znači da smo sa puta opet došli na auto-put. To je veliki korak koji može biti model za rešavanje međudržavnih sporova u celom regionu. Ono što je sigurno to je da i jedni i drugi vide da je perspektiva u vraćanju svakodnevnim životnim problemima građana i ekonomskom razvoju, a stvaranje ambijenta gde će se biznis normalno razvijati, preduslov je bolje političke atmosfere", kazao je Ljajić.
"Tenzije spuštene nakon 11. jula"
Prema njegovim rečima, važno je da su tenzije u odnosima Beograda i Sarajeva spuštene nakon "svih dešavanja 11. jula" kao i da su tokom posete čelnika BiH Beogradu, definisane teme u četiri oblasti ekonomije u kojima dve zemlje planiraju da unaprede saradnju.
"Svaki od ministara će pokušati da iz svoje nadležnosti definiše šta je zajedničko sa BiH u energetici, namenskoj industriji, turizmu. Plan je da kroz zajedničku turističku ponudu idemo na treća tržišta, nemamo ništa protiv ni da vaučeri za letovanje mogu da se koriste u obe zemlje, da naši učenici i studenti idu na ekskurzije u BiH a đaci iz Bosne dolaze u Srbiju", kazao je Ljajić.
On je dodao da do obnove poverenja između dve strane neće doći brzo kao i da je potrebno vreme da se realizuje "ideja koja je politička osetljiva ali nije nemoguća".
"Beograd je glavni grad za Novi Pazar i Sandžak"
Upitan kako će normalizacija odnosa Beograda i Sarajeva uticati na situaciju u Sandžaku, Ljajić je istakao da je Beograd "glavni grad za Novi Pazar i Sandžak" i da taj deo Srbije svoje probleme rešava u Beogradu "a ne u Sarajevu ili Ankari". "U svakom slučaju, nije to sad dominantno, i u lošim odnosima mi smo funkcionisali. I ljudima u Novom Pazaru ta priča je završena, mi naše probleme rešavamo u Beogradu, ne u Sarajevu, niti bilo gde drugde", kazao je Ljajić.
Komentarišući rezultate akcije Vlade kojom se građanima dele vaučeri za letovanje u Srbiji, ministar je kazao da se do danas oko 7.000 ljudi, od kojih su 60 odsto penzioneri, prijavilo za vaučere.
"Zadovoljni smo tim odzivom, obzirom na proceduru. Ovo je jedan pilot projekat za koji očekujemo da će dati bolje rezultate naredne godine. Ove godine, realna brojka vaučera je 15.000, što znači više od 70.000 noćenja u domaćem turizmu", ocenio je Ljajić.
Odgovarajući na pitanje kako teče procedura prodaje "Telekoma", ministar je kazao da je u toku prikupljanje neobavezujućih ponuda kao i da su za privatizaciju tog preduzeća zainteresovane "velike, moćne telekomunikacione kompanije ali i investicioni fondovi", a da će novi vlasnik "Telekoma" biti onaj ko bude dao veću ponudu.