СА СТАЗЕ НА АУТОПУТ: "Посета челника БиХ Београду је модел за решавање међудржавних спорова"
Министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић оценио је данас да посета чланова Председништва Босне и Херцеговине Београду може бити модел за решавање међудржавних спорова у региону.
"После свега што се дешавало у Сребреници и након ње, ова посета значи да смо са пута опет дошли на ауто-пут. То је велики корак који може бити модел за решавање међудржавних спорова у целом региону. Оно што је сигурно то је да и једни и други виде да је перспектива у враћању свакодневним животним проблемима грађана и економском развоју, а стварање амбијента где ће се бизнис нормално развијати, предуслов је боље политичке атмосфере", казао је Љајић.
"Тензије спуштене након 11. јула"
Према његовим речима, важно је да су тензије у односима Београда и Сарајева спуштене након "свих дешавања 11. јула" као и да су током посете челника БиХ Београду, дефинисане теме у четири области економије у којима две земље планирају да унапреде сарадњу.
"Сваки од министара ће покушати да из своје надлежности дефинише шта је заједничко са БиХ у енергетици, наменској индустрији, туризму. План је да кроз заједничку туристичку понуду идемо на трећа тржишта, немамо ништа против ни да ваучери за летовање могу да се користе у обе земље, да наши ученици и студенти иду на екскурзије у БиХ а ђаци из Босне долазе у Србију", казао је Љајић.
Он је додао да до обнове поверења између две стране неће доћи брзо као и да је потребно време да се реализује "идеја која је политичка осетљива али није немогућа".
"Београд је главни град за Нови Пазар и Санџак"
Упитан како ће нормализација односа Београда и Сарајева утицати на ситуацију у Санџаку, Љајић је истакао да је Београд "главни град за Нови Пазар и Санџак" и да тај део Србије своје проблеме решава у Београду "а не у Сарајеву или Анкари". "У сваком случају, није то сад доминантно, и у лошим односима ми смо функционисали. И људима у Новом Пазару та прича је завршена, ми наше проблеме решавамо у Београду, не у Сарајеву, нити било где другде", казао је Љајић.
Коментаришући резултате акције Владе којом се грађанима деле ваучери за летовање у Србији, министар је казао да се до данас око 7.000 људи, од којих су 60 одсто пензионери, пријавило за ваучере.
"Задовољни смо тим одзивом, обзиром на процедуру. Ово је један пилот пројекат за који очекујемо да ће дати боље резултате наредне године. Ове године, реална бројка ваучера је 15.000, што значи више од 70.000 ноћења у домаћем туризму", оценио је Љајић.
Одговарајући на питање како тече процедура продаје "Телекома", министар је казао да је у току прикупљање необавезујућих понуда као и да су за приватизацију тог предузећа заинтересоване "велике, моћне телекомуникационе компаније али и инвестициони фондови", а да ће нови власник "Телекома" бити онај ко буде дао већу понуду.