LUDILO: Odrekli se deteta za besplatan Internet!
Veliki boj ljudi, kada sednu u kafić, restoran, ili neki park, prvo pogledaj na pametnom telefonu da li negde u blizini postoji besplatan Wi-Fi, ne razmišljaući o tome kakve sve informacije daju o sebi ili šta sve piše u uslovima korišćenja.
Veliki broj internet kompanija služi se raznoraznim trikovima kako bi saznale što više detalja vezano za navike svojih korisnika. Na primer, jedna firma koja nudi softver za zaštitu prilikom korišćenja interneta, od svojih korisnika zahteva unošenje podataka o imenu prvog deteta ili kućnog ljubimca kako bi pristupili besplatnom internetu. Da li je reč o marketinškom potezu ili je korisnik interneta u slobodnim mrežama zaista siguran?
Ugovor sa Đavolom
Šon Salivan radi kao savetnik za bezbedan internet kompanije "F-Secure", koja je napravila eksperiment pomoću koga je želela da pokaže kako korisnici ne čitaju uslove korišćenja kada je u pitanju besplatan pristup internetu putem javnih mreža.
- Napravili smo hotspot (internet čvorište) uz pomoć mobilnog modema za brodbend internet sa baterijom koja traje osam sati, i jednim laptopom - kaže Saliven.
Pročitajte još: INFORMATIVNI RAT: Javni Wi-Fi samo sa ličnom kartom
Tako je u samom centru Londona preko noći zaživela još jedna besplatna internet mreža, nazvana, logično, "Free wi-fi". Korisnicima je ponuđena opcija da se informišu o uslovima korišćenja, pre nego što se uloguju.
Među pravilima je bila i sledeća klauzula: u zamenu za besplatan internet, korisnik se obavezuje na prebacivanje starateljstva nad svojim prvorođenim detetom našoj kompaniji – za sva vremena. Šest korisnika je pristalo na ove uslove, čak i pored dodatnog objašnjenja: prodaja dece u zamenu za besplatne usluge je u suprotnosti sa politikom društva, ali ta klauzula ne važi u eventualnom sudskom postupku.
Eksperiment je bio uspešan: čak 250 korisnika se ulogovalo, a 33 je aktivno upotrebljavalo besplatan Wi-Fi internet. Sačuvani podaci nisu zloupotrebljeni, tvrde u ovoj kompaniji, ali priznaju da su sačuvana sva korisnička imena i lozinke, piše Dojče Vele.
- To je ključ za veliko carstvo - dodaje Salivan.
Pubertetske muke
Bežični internet je početkom septembra ove godine napunio 15 godina. Nažalost, i dalje je prilično nebezbedan. Ali kako je to moguće?
- Wi-Fi nije bio zamišljen da pokriva velike oblasti - odgovara Salivan.
Osmišljen je da bi većim lokalima i firmama omogućio komunikaciju bez nepraktičnog razvlačenja kablova. Ipak, namena se neplanski izmenila.
Čak i zvanično sponzorisane mreže nisu preterano bezbedne, tvrdi Bernd Štrehuber, direktor organizacije INKA, koja je u čitavom Karlsrueu obezbedila besplatan Wi-Fi.