ЛУДИЛО: Одрекли се детета за бесплатан Интернет!
Велики бој људи, када седну у кафић, ресторан, или неки парк, прво погледај на паметном телефону да ли негде у близини постоји бесплатан Wi-Fi, не размишљаући о томе какве све информације дају о себи или шта све пише у условима коришћења.
Велики број интернет компанија служи се разноразним триковима како би сазнале што више детаља везано за навике својих корисника. На пример, једна фирма која нуди софтвер за заштиту приликом коришћења интернета, од својих корисника захтева уношење података о имену првог детета или кућног љубимца како би приступили бесплатном интернету. Да ли је реч о маркетиншком потезу или је корисник интернета у слободним мрежама заиста сигуран?
Уговор са Ђаволом
Шон Саливан ради као саветник за безбедан интернет компаније "Ф-Сецуре", која је направила експеримент помоћу кога је желела да покаже како корисници не читају услове коришћења када је у питању бесплатан приступ интернету путем јавних мрежа.
- Направили смо хотспот (интернет чвориште) уз помоћ мобилног модема за бродбенд интернет са батеријом која траје осам сати, и једним лаптопом - каже Саливен.
Прочитајте још: ИНФОРМАТИВНИ РАТ: Јавни Wi-Fi само са личном картом
Тако је у самом центру Лондона преко ноћи заживела још једна бесплатна интернет мрежа, названа, логично, "Фрее wi-fi". Корисницима је понуђена опција да се информишу о условима коришћења, пре него што се улогују.
Међу правилима је била и следећа клаузула: у замену за бесплатан интернет, корисник се обавезује на пребацивање старатељства над својим прворођеним дететом нашој компанији – за сва времена. Шест корисника је пристало на ове услове, чак и поред додатног објашњења: продаја деце у замену за бесплатне услуге је у супротности са политиком друштва, али та клаузула не важи у евентуалном судском поступку.
Експеримент је био успешан: чак 250 корисника се улоговало, а 33 је активно употребљавало бесплатан Wi-Fi интернет. Сачувани подаци нису злоупотребљени, тврде у овој компанији, али признају да су сачувана сва корисничка имена и лозинке, пише Дојче Веле.
- То је кључ за велико царство - додаје Саливан.
Пубертетске муке
Бежични интернет је почетком септембра ове године напунио 15 година. Нажалост, и даље је прилично небезбедан. Али како је то могуће?
- Wi-Fi није био замишљен да покрива велике области - одговара Саливан.
Осмишљен је да би већим локалима и фирмама омогућио комуникацију без непрактичног развлачења каблова. Ипак, намена се неплански изменила.
Чак и званично спонзорисане мреже нису претерано безбедне, тврди Бернд Штрехубер, директор организације ИНКА, која је у читавом Карлсруеу обезбедила бесплатан Wi-Fi.