NIKOLIĆ: Lukašenko je veliki prijatelj Srbije
BEOGRAD - Predsednici Srbije i Belorusije Tomislav Nikolić i Aleksandar Lukašenko naglasili su u zajedničkoj izjavi privrženost poštovanju opštepriznatih normi međunarodnog prava, ciljeva i principa UN, konstatujući pozitivan razvoj svestrane saradnje između dve zemlje.
Nikolić je na zajedničkoj konferenciji za novinare posle sastanka sa predsednikom Belorusije Aleksandrom Lukašenkom istakao da je Lukašenko "veliki prijatelj Srbije" i njegov "lični prijatelj" i da je uvek kada je Srbija bila u nevolji prvi priticao u pomoć.
"Mi želimo da budemo članica EU, vi ste članica Evroazijske unije, i bolju vezu te dve unije od naše dve države nikada neće imati", rekao je on.
"Spremni smo da i dalje razvijamo prijateljske odnose sa Srbijom. Srpski narod će uvek za nas biti bratski narod, a Belorusija će uvek biti rame uz rame sa Srbijom u svim teškim situacijama", rekao je Lukašenko.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko posetio je Skupštinu Srbije. On se sastao sa poslaničkom grupom prijateljstva sa Belorusijom i potpredsednicima Skupštine Srbije.
Predsednici su potpisali zajedničku izjavu u kojoj su naglasili i jačanje centralne uloge UN u rešavanju čitavog kompleksa pitanja vezanih za očuvanje međunoradnog mira i bezbednosti, suprotstavljanju savremenim izazovima i pretnjama i mirnom regulisanju međunarodnih sporova i konflikata.
"Sa zadovoljstvom je istaknuta dosledna podrška Belorusije suverenitetu i teritorijalnom intregritetu Srbije i neophodnost izrade sveobuhvatnog i sporazumnog rešenja po pitanju Kosova i Metohije, značaj političkog dijaloga Beograda i Prištine za postizanje stabilnosti u regionu" istaknuto je u zajedničkoj izjavi.
Oni su povodom predstojećeg predsedavanja Srbije OEBS-om 2015. godine izrazili spremnost dve zemlje da proširuju međusobnu saradnju u okviru te organizacije radi obezbeđenja ravnopravnog i izbalansiranog dijaloga o pitanjima bezbednosti i saradnje uz očuvanje principa na kojima se zasniva Helsinški završni akt kao i konsenzusa, kao njenog osnovnog principa.
Predsednici su se založili i za dalje povećanje efikasnosti OEBS-a i nastavak procesa međunarodne pravne izgradnje te organizacije.
Istaknuto je i obostarano uverenje da samo neometan, ravnopravan i konstruktivan dijalog može doprinositi regulisanju međunarodnih nesuglasica, kao i privrženost zajedničkom zalaganju za stvaranje uslova za takav dijalog.
Dvojica predsednika su izrazila zadovoljstvo dinamikom razvoja trgovinsko-ekonomske saradnje i založili se za produbljivanje bilateralnih odnosa u prioritetnim pravcima.
Kako su precizirali, ti prioritetni pravci su povećanje obima i strukture robne razmene i pronalaženje novih oblasti ekonomske saradnje radi dinamičnog rasta nacionalnih ekonomija i povećanje životnog standarda građana.
Naveli su korišćenje potencijala međuvladine srpsko-beloruske komisije za trgovinsko-ekonomsku saradnju, kao efikasnog instrumenta za proširenje saradnje u mašinogradnji, agroindustriji, oblasti saobraćaja i energetike, prehrambene i drvno-prerađivačkoj industriji....
Takođe su ukazali na korišćenje potencijala te komisije i za razvoj industrijske koooperacije, upsešno funkcionianje zajedničkih preduzeća, realizaciju novih projekata na teritoriji obe države.
Nikolić i Lukašenko pozdravili su rezultate dosadašnjeg rada međuvladine srpsko-beloruske komisije za trgovinsko-ekonomsku saradnju, zajedničke srpsko- beloruske komisije za naučnu i tehničku saradnju i usvajanje Mape puta za razvoj saradnje dve zemlje.
Lukašenko je juče, po dolasku u Beograd, položio venac na Spomenik neznanom junaku na Avali, a danas se održavaju zvanični razgovori.
Nikolić je priredio svečani doček Lukašenku ispred Palate Srbije, a dvojica predsednika započela su razgovore u četiri oka.
Predsednicima će potom pridružiti i delegacije, a zatim će biti potpisano i više međudržavnih sporazuma i memoranduma. Nikolić i Lukašenko će se na kraju obratiti medijima.
Odnos Srbije i Belorusije
U poslednje četiri godine robna razmena između Srbije i Belorusije povećala se četiri puta i dostigla dvesta miliona dolara, rekao je u intervjuu za „Politiku” predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko.
Prema njegovim rečima, Srbija praktično već živi u EU, sa svih strana je njome okružena, ali može da gradi dobre odnose i sa Rusijom i Belorusijom jer „treba naći način postupanja koji neće razočarati ni Istok ni Zapad”.
„Ja se nadam da u EU shvataju da mi imamo dugu tradiciju, da naši narodi žele da sarađuju, pa i ekonomski. Zato mislim da tu ne bi trebalo da bude nikakvih problema, ako EU nastupa dobronamerno”, dodao je Lukašenko.
Predsednik Lukašenko smatra da Srbija treba smelije da krene prema istoku: „Ja razumem vaše bojazni, razumem i želju da postanete članica EU, i to će se možda i desiti. Ali desiće se sutra, a ljudi hoće bolje da žive danas.