НИКОЛИЋ: Лукашенко је велики пријатељ Србије
БЕОГРАД - Председници Србије и Белорусије Томислав Николић и Александар Лукашенко нагласили су у заједничкој изјави приврженост поштовању општепризнатих норми међународног права, циљева и принципа УН, констатујући позитиван развој свестране сарадње између две земље.
Николић је на заједничкој конференцији за новинаре после састанка са председником Белорусије Александром Лукашенком истакао да је Лукашенко "велики пријатељ Србије" и његов "лични пријатељ" и да је увек када је Србија била у невољи први притицао у помоћ.
"Ми желимо да будемо чланица ЕУ, ви сте чланица Евроазијске уније, и бољу везу те две уније од наше две државе никада неће имати", рекао је он.
"Спремни смо да и даље развијамо пријатељске односе са Србијом. Српски народ ће увек за нас бити братски народ, а Белорусија ће увек бити раме уз раме са Србијом у свим тешким ситуацијама", рекао је Лукашенко.
Председник Белорусије Александар Лукашенко посетио је Скупштину Србије. Он се састао са посланичком групом пријатељства са Белорусијом и потпредседницима Скупштине Србије.
Председници су потписали заједничку изјаву у којој су нагласили и јачање централне улоге УН у решавању читавог комплекса питања везаних за очување међунорадног мира и безбедности, супротстављању савременим изазовима и претњама и мирном регулисању међународних спорова и конфликата.
"Са задовољством је истакнута доследна подршка Белорусије суверенитету и територијалном интрегритету Србије и неопходност израде свеобухватног и споразумног решења по питању Косова и Метохије, значај политичког дијалога Београда и Приштине за постизање стабилности у региону" истакнуто је у заједничкој изјави.
Они су поводом предстојећег председавања Србије ОЕБС-ом 2015. године изразили спремност две земље да проширују међусобну сарадњу у оквиру те организације ради обезбеђења равноправног и избалансираног дијалога о питањима безбедности и сарадње уз очување принципа на којима се заснива Хелсиншки завршни акт као и консензуса, као њеног основног принципа.
Председници су се заложили и за даље повећање ефикасности ОЕБС-а и наставак процеса међународне правне изградње те организације.
Истакнуто је и обостарано уверење да само неометан, равноправан и конструктиван дијалог може доприносити регулисању међународних несугласица, као и приврженост заједничком залагању за стварање услова за такав дијалог.
Двојица председника су изразила задовољство динамиком развоја трговинско-економске сарадње и заложили се за продубљивање билатералних односа у приоритетним правцима.
Како су прецизирали, ти приоритетни правци су повећање обима и структуре робне размене и проналажење нових области економске сарадње ради динамичног раста националних економија и повећање животног стандарда грађана.
Навели су коришћење потенцијала међувладине српско-белоруске комисије за трговинско-економску сарадњу, као ефикасног инструмента за проширење сарадње у машиноградњи, агроиндустрији, области саобраћаја и енергетике, прехрамбене и дрвно-прерађивачкој индустрији....
Такође су указали на коришћење потенцијала те комисије и за развој индустријске коооперације, упсешно функциониање заједничких предузећа, реализацију нових пројеката на територији обе државе.
Николић и Лукашенко поздравили су резултате досадашњег рада међувладине српско-белоруске комисије за трговинско-економску сарадњу, заједничке српско- белоруске комисије за научну и техничку сарадњу и усвајање Мапе пута за развој сарадње две земље.
Лукашенко је јуче, по доласку у Београд, положио венац на Споменик незнаном јунаку на Авали, а данас се одржавају званични разговори.
Николић је приредио свечани дочек Лукашенку испред Палате Србије, а двојица председника започела су разговоре у четири ока.
Председницима ће потом придружити и делегације, а затим ће бити потписано и више међудржавних споразума и меморандума. Николић и Лукашенко ће се на крају обратити медијима.
Однос Србије и Белорусије
У последње четири године робна размена између Србије и Белорусије повећала се четири пута и достигла двеста милиона долара, рекао је у интервјуу за „Политику” председник Белорусије Александар Лукашенко.
Према његовим речима, Србија практично већ живи у ЕУ, са свих страна је њоме окружена, али може да гради добре односе и са Русијом и Белорусијом јер „треба наћи начин поступања који неће разочарати ни Исток ни Запад”.
„Ја се надам да у ЕУ схватају да ми имамо дугу традицију, да наши народи желе да сарађују, па и економски. Зато мислим да ту не би требало да буде никаквих проблема, ако ЕУ наступа добронамерно”, додао је Лукашенко.
Председник Лукашенко сматра да Србија треба смелије да крене према истоку: „Ја разумем ваше бојазни, разумем и жељу да постанете чланица ЕУ, и то ће се можда и десити. Али десиће се сутра, а људи хоће боље да живе данас.