Mali: Očekujemo još 4 tendera za javno-privatna partnerstva
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali predstavio je najznačajnije projekte glavnog grada, u okviru panela „Investicioni potencijali grada Beograda” na forumu „Beogradski investicioni dani”.
"Tri oblika investicija – ulaganja u infrastrukturu, direktne investicije i razvoj malih i srednjih preduzeća – stubovi su razvoja Beograda i svih budućih investicija", precizirao je Siniša Mali.
Dva tendera već su objavljena, od kojih se jedan tiče upravljanja otpadom i sređivanje deponije u Vinči, što predstavlja investiciju od oko 250 miliona evra, a drugi na razvoj javnog prevoza i ulaganja od oko petsto miliona evra u narednih deset godina, podsetio je Mali.
Dugoročni plan
Gradonačelnik je istakao i da je cilj grada da se u narednih deset do petnaest godina reši problem nedostajuće kanalizacije i vodovoda, za šta je prema procenama takođe potrebno oko dve milijarde evra. Sređivanje „Sava centra” sa idejom da postane centar kongresnog turizma, otvaranje novih tržnih centara i hotela, ali i kruna ulaganja – „Beograd na vodi”, gde će prvi objekat početi da se gradi 27. septembra, uz nove slobodne zone u Obrenovcu i Krnjači – sve su to investiciono atraktivni projekti koje naš glavni grad nudi ulagačima.
"Ukoliko uspemo da budemo dovoljno brzi i efikasni, na jesen nas očekuje još četiri tendera za javno-privatno partnerstvo i to za izgradnju vrtića, zamenu dotrajalih liftova, podzemne garaže i javno osvetljenje", najavio je gradonačelnik i precizirao da za vrtiće ima spremnih 17 lokacija, da je potrebno zameniti oko šest hiljada dotrajalih liftova i da će se za početak tražiti partneri za pet podzemnih garaža.
Gradonačelnik je naglasio i da su za narednu godinu planirana četiri velika postrojenja za prečišćavanje vode, što je investicija procenjena na 150 miliona evra, pa čak i više, kao i izgradnja nove autobuske stanice u Novom Beogradu. Proširenje tramvajskog mosta, nastavak izgradnje obilaznice i južne tangente sa mostom kod Višnjice, svakako su deo ulaganja u saobraćajnu infrastrukturu, što predstavlja veliku razvojnu šansu, ali metro je ipak krajnji cilj, istakao je Siniša Mali.
"Izrada smart plana je u toku i na proleće sledeće godine biće završen i tada ćemo tačno znati kuda ide prva linija metroa i kako se uklapa u javni i ostali prevoz. Nadam se da bismo do kraja 2017. mogli da krenemo sa realizacijom uz traženje partnera. Vrednost ove investicije je oko dve milijarde evra", rekao je Mali.
Kad je reč o privatizacijama, za sada je izvesna privatizacija dela PKB-a, a plan grada jeste da bar još dve, tri firme koje su u njegovom vlasništvu naredne godine ponudi na prodaju. Gradonačelnik je podsetio i da Beograd ima registrovanih sto hiljada malih i srednjih preduzeća, te da je dovoljno da se ona podstaknu da zaposle bar jednog čoveka, nakon čega bi se broj ukupno zaposlenih povećao za sto hiljada.
Siniša Mali je na kraju poručio investitorima da su njihovi saveti i sugestije više nego potrebni i izrazio nadu da će „Beogradski investicioni dani” postati tradicija.