Manijaci "love" decu po društvenim mrežama
Svako peto dete doživelo je neki oblik digitalnog nasilja, pokazuju istraživanja. Međutim, i pored ovako zabrinjavajućih podataka, i stalnog upozoravanja stručnjaka na brojne opasnosti koje haraju virtuelnim svetom, počev od pedofila, raznih nasilnika, do trafikinga, broj maloletnika, na društvenim mrežama se ne smanjuje.
Umesto toga, danas imamo decu već od devet-deset godina koji su uveliko aktivni na socijalnim mrežama.
"Najmlađi, i to uglavnom devojčice, društvene mreže koriste za upoznavanje, a s druge strane postoji nepisano takmičenje ko od njih ima njviše prijatelja, lajkova. Na svoje profile postavljaju provokativne fotografije koje ne priliče njihovim godinama, čime nesvesno šalju poruku onlajn predatorima da mogu da `krenu u akciju` ", kaže Biljana Kikić Grujić, koordinatorka Centra za prevenciju devijantnog ponašanja kod mladih, pri kojiem je i otvoreno prvo regionalno savetovalište za žrtve nasilja na internetu.
Grujićeva ističe da su glavni uzroci za to needukovanost i neznanje ne samo dece , nego i roditelja o korišćenji i komunikaciji u virtuelnom svetu.
"Društvena mreža nije šala, tamo ostaje svaki trag, nema brisanja i sve što jednom okačite zauvek ostaje na internetu", upozorava sagovornica.
Ona apeluje u na roditelje da na svoje profile nipošto ne postavljaju fotografije tek rođene ili golišave dece jer se tako mogu naći na meti pedofila.
Kao najčešće oblike nasilja na internet, Biljana Kikić Grujić navodi onlajn zavođenje, vršnjačko nasilje, pristup štetnom i nedozvoljenom sadržaju, sekte i trafiking. Ona je potvrdila za Alo, i da Savetovalištu za žrtve nasilja na internetu mesečno bude prijavljeno i do 15 težih slučajeva vršnjačkog zlostavljanja, putem društvenih mreža.