MEDICINSKE SESTRE JOŠ TRI GODINE U ŠKOLU: Za zemlje EU nedovoljna srednja škola za ovu profesiju!
Ukoliko bi Srbija pristupila Evropskoj uniji, više od 90 odsto medicinskih sestara koje su školovane u Srbiji imale bi diplomu koje ne odgovaraju standardima važećim u državama Evropske unije. Razlog tome jeste neusaglašenost našeg obrazovnog sistema sa zakonodavstvom u Evropi, upozoravaju iz Saveza udruženja zdravstvenih radnika Srbije (SU-ZRS).
Kako kaže predsednica ovog udruženja Radmila Nešić postoje određene razlike u godinama obrazovanja. Da bi medicinska sestra mogla da radi u Evropi, Kanadi, Americi, mora da ima osam godina osnovnog obrazovanja, minimum još četiri godine škole i dodatne tri godine. Tek onda dobijaju zvanje diplomirana medicinska sestra opšteg smera. Škola se upisuje sa gotovo 18 godina, a ne sa 14. Kod nas se već na kraju srednje škole dobija naziv medicinska sestra tehničar nekog određenog smera i dozvola za rad u ovoj struci. Međutim, to za Evropu nije dovoljno. Smatra se da nedostaje deo obrazovanja i to je razlog što naša medicinska sestra nije prepoznata u EU.
Organizovane radionice!
Savez udruženja zdravstvenih radnika Srbije, u saradnji sa Društvom medicinskih sestara tehničara i babica Srbije i Ministarstvom zdravlja, organizovali su TAIEX radionicu Evropske komisije o usklađivanju diploma medicinskih sestara i babica. Održaće se 15. i 16. septembra u Beogradu, a među najavljenim je i tema koje konkretne aktivnosti mogu da nas približe EU u ovoj oblasti.
Tamo postoje direktive koje precizno regulišu sistem obrazovanja medicinskih sestara i babica, koliko mora da ima međunarodnih bodova.
„Treba da utvrdimo koji minimum Evropa zahteva, koje kadrove imamo, šta moramo da uradimo i da utvrdimo neki „grejs period“, ističe Nešić. Ona smatra i da je potrebno doneti Nacionalni plan, Zakon o sestrinstvu i druge regulativne profesije.
Promene će morati da pretrpe i predmeti koji se izučavaju u našim školama, kako bi se uskladili sa okolnim državama. Recimo, predmet Hirurgija u zdravstvenoj nezi trebalo bi da se zove Zdravstvena nega u hirurgiji za sestre, kaže Nešić za Večernje novosti.
„Želimo da naša medicinska sestra bude evropska sestra, i da, ako poželi da ode iz Srbije u inostranstvo „trbuhom za kruh“, ne radi samo trećerazredni posao za male pare, nego ono za šta se školovala i da tako bude prepoznata“, ukazuje Nešić i dodaje da se radi i na tome da se pronađe način premošćavanja problema za sestre koje već imaju završenu srednju školu i rade.