МЕДИЦИНСКЕ СЕСТРЕ ЈОШ ТРИ ГОДИНЕ У ШКОЛУ: За земље ЕУ недовољна средња школа за ову професију!
Уколико би Србија приступила Европској унији, више од 90 одсто медицинских сестара које су школоване у Србији имале би диплому које не одговарају стандардима важећим у државама Европске уније. Разлог томе јесте неусаглашеност нашег образовног система са законодавством у Европи, упозоравају из Савеза удружења здравствених радника Србије (СУ-ЗРС).
Како каже председница овог удружења Радмила Нешић постоје одређене разлике у годинама образовања. Да би медицинска сестра могла да ради у Европи, Канади, Америци, мора да има осам година основног образовања, минимум још четири године школе и додатне три године. Тек онда добијају звање дипломирана медицинска сестра општег смера. Школа се уписује са готово 18 година, а не са 14. Код нас се већ на крају средње школе добија назив медицинска сестра техничар неког одређеног смера и дозвола за рад у овој струци. Међутим, то за Европу није довољно. Сматра се да недостаје део образовања и то је разлог што наша медицинска сестра није препозната у ЕУ.
Организоване радионице!
Савез удружења здравствених радника Србије, у сарадњи са Друштвом медицинских сестара техничара и бабица Србије и Министарством здравља, организовали су TAIEX радионицу Европске комисије о усклађивању диплома медицинских сестара и бабица. Одржаће се 15. и 16. септембра у Београду, а међу најављеним је и тема које конкретне активности могу да нас приближе ЕУ у овој области.
Тамо постоје директиве које прецизно регулишу систем образовања медицинских сестара и бабица, колико мора да има међународних бодова.
„Треба да утврдимо који минимум Европа захтева, које кадрове имамо, шта морамо да урадимо и да утврдимо неки „грејс период“, истиче Нешић. Она сматра и да је потребно донети Национални план, Закон о сестринству и друге регулативне професије.
Промене ће морати да претрпе и предмети који се изучавају у нашим школама, како би се ускладили са околним државама. Рецимо, предмет Хирургија у здравственој нези требало би да се зове Здравствена нега у хирургији за сестре, каже Нешић за Вечерње новости.
„Желимо да наша медицинска сестра буде европска сестра, и да, ако пожели да оде из Србије у иностранство „трбухом за крух“, не ради само трећеразредни посао за мале паре, него оно за шта се школовала и да тако буде препозната“, указује Нешић и додаје да се ради и на томе да се пронађе начин премошћавања проблема за сестре које већ имају завршену средњу школу и раде.