Merkel i Oland: Ne damo Šengensku zonu - prihvatamo samo ratne izbeglice
Francuski predsednik Fransoa Oland i nemačka kancelarka Angela Merkel zatražili su od partnera u Evropskoj uniji da se ubuduće u sabirnim centrima na ulasku u EU prihvataju samo izbeglice od ratova i progona, a da ekonomski migranti budu vraćeni u zemlje porekla, kako bi Šengenska zona slobode kretanja unutar EU bila očuvana.
Oland i Merkel su u pismu Savetu ministara i Evropskoj komisiji, čiju je sadržinu danas objavio francuski list Mond, tražili i da se usaglasi jedinstvena politika EU za davanje azila i, uključujući Balkan, da se utvrde koje zemlje su politički "bezbedne", pa zato azilanti iz tih zemalja nemaju osnova da traže utočište u državama Unije.
Šef francuske države i nemačka kancelarka upozorili su da je talas migranata "ogroman problem za Evropu" i da se solidarno u sve države Unije kroz mehanizam obavezne podele moraju razmestiti već pristigle izbeglice.
Evropska komisija je, kako javljaju neki mediji u EU, spremila predlog da se ukupno razmesti oko 160.000 izbeglica iz ratom i nasiljem pogođene Sirije, a od toga 40.000 izbeglica koje su sada u Italiji, 54.000 u Mađarskoj i 66.000 u Grčkoj.
Oland i Merkel zahtevaju da se "potpuno i neodložno" na ulaznim "vrućim tačkama" u EU, prvenstveno Italiji i Grčkoj, uspostave centri, gde će izbeglice-azilanti i ekonomski migranti biti odmah razvrstavani.
Sabirni centar za popis, uzimanje otisaka...
Evropski komesar za migracije Dimitris Avramopulos je danas, prilikom obilaska grčkih ostrva na koja pristižu migranti preko Turske, izjavio da će u Grčkoj na većim ostrvima, a spomenuo je i jednu bivšu vojnu bazu, biti uspostavljeni sabirni centri za popis, uzimanje otisaka prstiju i drugo utvrđivanje identiteta i porekla.
Posebno su podvukli da "oni koji beže od ratova i progona moraju dobiti međunarodnu zaštitu, jer je mnogima Evropa poslednja nada".
Oni su predočili da "oni koji putovanjem pokušavaju da se domognu boljeg materijalnog položaja na neregularan način, moraju biti vraćeni u zemlje odakle su došli".
Šefovi diplomatija EU danas u Luksemburgu na nezvaničnom sastanku razmatraju krizu izbeglica i ekonomskih migranata, a pozabaviće se i međunarodnim naporima za stabilizaciju Srednjeg istoka i slamanjem terorista iz Islamske države u Iraku i Siriji.
Žan Aselborn, šef diplomatije Luksemburga, predsedavajućeg EU, izjavio je da će na zasedanju biti razmotrena i celokupna politika Unije prema susedstvu, uključujući "slobodnu razmenu mišljenja kad je reč o sagledavanju budućnosti odnosa sa Rusijom".