Меркел и Оланд: Не дамо Шенгенску зону - прихватамо само ратне избеглице
Француски председник Франсоа Оланд и немачка канцеларка Ангела Меркел затражили су од партнера у Европској унији да се убудуће у сабирним центрима на уласку у ЕУ прихватају само избеглице од ратова и прогона, а да економски мигранти буду враћени у земље порекла, како би Шенгенска зона слободе кретања унутар ЕУ била очувана.
Оланд и Меркел су у писму Савету министара и Европској комисији, чију је садржину данас објавио француски лист Монд, тражили и да се усагласи јединствена политика ЕУ за давање азила и, укључујући Балкан, да се утврде које земље су политички "безбедне", па зато азиланти из тих земаља немају основа да траже уточиште у државама Уније.
Шеф француске државе и немачка канцеларка упозорили су да је талас миграната "огроман проблем за Европу" и да се солидарно у све државе Уније кроз механизам обавезне поделе морају разместити већ пристигле избеглице.
Европска комисија је, како јављају неки медији у ЕУ, спремила предлог да се укупно размести око 160.000 избеглица из ратом и насиљем погођене Сирије, а од тога 40.000 избеглица које су сада у Италији, 54.000 у Мађарској и 66.000 у Грчкој.
Оланд и Меркел захтевају да се "потпуно и неодложно" на улазним "врућим тачкама" у ЕУ, првенствено Италији и Грчкој, успоставе центри, где ће избеглице-азиланти и економски мигранти бити одмах разврставани.
Сабирни центар за попис, узимање отисака...
Европски комесар за миграције Димитрис Аврамопулос је данас, приликом обиласка грчких острва на која пристижу мигранти преко Турске, изјавио да ће у Грчкој на већим острвима, а споменуо је и једну бившу војну базу, бити успостављени сабирни центри за попис, узимање отисака прстију и друго утврђивање идентитета и порекла.
Посебно су подвукли да "они који беже од ратова и прогона морају добити међународну заштиту, јер је многима Европа последња нада".
Они су предочили да "они који путовањем покушавају да се домогну бољег материјалног положаја на нерегуларан начин, морају бити враћени у земље одакле су дошли".
Шефови дипломатија ЕУ данас у Луксембургу на незваничном састанку разматрају кризу избеглица и економских миграната, а позабавиће се и међународним напорима за стабилизацију Средњег истока и сламањем терориста из Исламске државе у Ираку и Сирији.
Жан Аселборн, шеф дипломатије Луксембурга, председавајућег ЕУ, изјавио је да ће на заседању бити размотрена и целокупна политика Уније према суседству, укључујући "слободну размену мишљења кад је реч о сагледавању будућности односа са Русијом".