Merkelova i Cipras razgovarali o rešenju za Grčku
Grčki premijer Aleksis Cipras razgovarao je danas sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel o pronalaženja uzajamno korisnog rešenja za Grčku i evrozonu, saopštio je izvor iz vlade u Atini.
U skoro jednosatnom razgovoru za koji je isti izvor naveo da je bio u "pozitivnoj klimi" na smirivanju tenzija oko finansijske podrške Grčkoj.
Razgovor je bio u cilju pronalaženje uzajamnog povoljnog rešenja za Grčku i evrozonu, pošto je Nemačka odbacila zahtev Atine za šestomesečnog produženja kreditnog programa Evropske unije (EU) Grčkoj, prenela je agencija AFP.
Ranije danas nemački ministar finansija Volfgang Šojble i vicekancelar Nemačke Zigmar Gabrijel odbacili su predlog Atine pošto grčki predlog nije dovoljan, ali da može biti iskorišten kao početna tačka za pregovore.
"Cilj predloga je privremeno finansiranje, bez ispunjenja obaveza iz programa međunarodne pomoći. Pismo ne zadovoljava kriterijume dogovorene na sastanku ministara finansija evrozone održanom u ponedeljak", rekao je portparol nemačkog ministra finansija Šojblea, prenose agencije.
Dok se pregovori zvanično nastavljaju sutrašnjim sastankom ministara finansija eurozone, "iza scene zvanična Atina je bila veoma ljuta" zbog odbijanja Berlina, uprkos nekakvog pozitivnog odgovora iz Evropske komisije u Briselu, navodi izbor.
Isti izvor iz Vlade Grčke predstavio je poziciju Berlina pošto je obelodanio dokument u kojem je iznet odgovor Nemačke na predlog Grčcke tokom razgovora unutar Radne grupe evrozone ranije danas.
"Grčki predlog nije uopšte jasan. Više predstavlja Trojanskog konja s namerom da se premosti finansiranje, a u suštini dovrši aktuelni program. ...Predlogu nedostaju jasan sled grčkih mera i potpuno je nejasno kako Grčka vlada namerava da isplati svoje račune u narednim nedeljama sa trenutnim manjkom poreskog priliva", navodi isti izvor.
Grčka je danas zatražila šestomesečno produženje programa finansijske pomoći, ali ne i budžetskih mera povezanih sa programom, u pokušaju da okonča nesuglasice sa kreditorima i neizvesnost u pogledu opstanka u evrozoni.
Pročitajte i: