MERKELOVA O TRETMANIMA ZA IZBEGLICE: "U Srbiji, Albaniji i na Kosovu ne besni rat, u Siriji da!"
Nemačka je prva evropska zemlja koja je suspendovala tzv. Dablinski protokol iz 1990. godine, kojim se izbeglice primoravaju da traže azil u prvoj zemlji u koju kroče.
Očekuje se da Nemačka ove godine primi čak 800.000 izbeglica, bez obzira na to odakle su došle. Svi pokrenuti nalozi za proterivanje Sirijaca biće poništeni.
Ipak, ovo se odnosi samo na doseljenike iz zemalja u kojima trenutno traju sukobi.
- Srbija, Albanija i Kosovo nisu zemlje u kojima trenutno postoji građanski rat - naglasila je Angela Merkel.
Prema njenim rečima, Nemačka, kao jedna od ekonomski najjačih zemalja u EU, može da podnese veliki teret, ali ne mogu samo tri ili četiri zemlje EU da preuzmu teret cele Unije. Zato kancelarka zahteva od ostalih članica da prime određeni broj izbeglica.
Nemačka kancelarka Angela Merkel, kojoj ovih dana mnogi prebacuju uzdržanost u pogledu izbeglica, posetiće sutra Hajdenau, idilični gradić pored Drezdena, gde su ovog vikenda demonstrirali desničari protiv smeštaja azilanata.
Portparol nemačke vlade Štefen Zajbert najavio je danas odlazak Merkelove u Hajdenau, gde će ona posetiti azilantski dom i izbeglice koje obezbeđuje policija.
Kancelarku će pratiti Stanislav Tilić, šef vlade Saksonije i prvi Lužički Srbin koji se u politici vinuo tako visoko.
Pijani desničari bacali flaše i kamenje na policiju
Demonstracije ovog vikenda organizovala je Nacionaldemokratska partije (NPD), a mediji prenose da su delom pijani desničari bacali flaše i kamenje na policiju koja je obezbeđivala skup.
Policija je pokušala da stanje zadrži pod kontrolom, uz pomoć suzavca i biber-spreja, a jedan broj demonstranata je i uhapšen.
Više svedoka iz ovog grada u Saksoniji reklo je da su se prilikom demonstracija čule poruke "Nemačka Nemcima", "Stranci napolje" i druge parole mržnje prema strancima i da su "tekle reke piva".
Kada je reč o NPD, to je partija čiju zabranu su mnogi tražili. Toj partiji se prebacuje nepoštovanje univerzalnih ljudskih prava, odbijanje višepartijskog sistema, antisemitizam i rasizam. Osim Toga, NPD je "otvorila vrata" i za "grupe s nasilnim potencijalom", kažu eksperti.
Dan pre Merkelove Hajdenau je posetio šef Socijaldemokratske partije i vicekancelar Zigmar Gabrijel.
Mediji pišu da se na reakciju nemačke vlade povodom desničarskih napada u Hajdenauu dugo čekalo i podsećaju da je bivši kancelar Gerhard Šreder pre više od deceniju dobio izbore, između ostalog, i zato što je u gumenim čizmama do kolena tešio narod pogođen poplavama.
Osude na atmosferu rasizma u Saksoniji
Sukobe u Hajdenauu i napade na policiju osudili su mnogi nemački političari, a ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer je zahtevao da se nasilnici kazne svim raspoloživim sredstvima pravne države, prenose nemački mediji.
Šef vlade Saksonije oštro je osudio napade desničara na policiju i sukobe u Hajdenauu i rekao da će se svom snagom delovati protiv takve situacije.
- To je ljudska mržnja sa užasnim nasiljem protiv policajaca i izbeglica...to nije naša Saksonija - rekao je Tilić, a i ministar unutrašnjih poslova Saksonije Markus Ulbig je takođe oštro kritikovao ispade mržnje prema strancima i napade na policiju u Hajdenauu.