Evo kako sprečiti instalaciju Windows 10, i kako vratiti stari Windows ako vam je tako milo
U pitanju je sloboda izbora.
Prelazak na Windows 10 bi trebao da bude vaš lični izbor, ali to sve manje deluje kao da je slučaj. U seriji sve bezobraznijih, arogantnijih i ciničnijih poteza velike kompanije, "desetka" je nametnuta milionima korisnika Windows-a 7 i 8 koji ništa nisu sumnjali.
Kako, dakle, zaustaviti automatsku instalaciju na vašem računaru? I ako je prekasno, kako se vratiti na željeni sistem? Srećom, obe stvari su prilično jednostavne.
pic.twitter.com/QMNvgPYLXb— Mila Faca (@MilaFaca99) May 31, 2016
Kako sprečiti automatsku instalaciju Windows 10
Od kako je počela forsirana instalacija ovog operativnog sistema, pojavili su se mnogi kompleksni programi koji pokušavaju da spreče očajničke pokušaje Microsofta da nametne svoje novo "čedo".
KRIO JE OD ŽENE DA GLEDA PORNIĆE: I ko ga je na kraju izdao? Tako je, Windows 10
U poslednjih 10 meseci, dve aplikacije su se izdvojile iznad drugih i stekle poštovanje i poverenje korisnika Windows-a: simpatično nazvani "Never 10" i "GWX Control Panel". Evo o čemu se radi:
Never 10 se može skinuti OVDE i njegova glavna prednost je jednostavno korišćenje. Aplikacija je malecka (85 kilobajta) i treba je pokrenuti samo jednom. Dobijate opciju uklanjanja Win10 fajlova i ovo menja vaš registar tako da uvek odbacuje pokušaj instalacije novog sistema Windows 10. Kao bonus, ona takođe briše 6 gigabajta tajnih Win10 instalacionih fajlova koje Windows 7 i 8 već kriju na vašem računaru.
Jedina potencijalno loša strana ovoga je to što Never10 radi prateći pravila Microsoft-ovog registra za prevenciju nadogradnje, što kompanija može da promeni. Ovo, ipak, nije nešto što se očekuje, mada Microsoft ume neprijatno da iznenadi instalacijom "preko noći" koja je sačekala mnoge korisnike koji su ostavili upaljen računar.
pic.twitter.com/LTp8jqytDW— Mila Faca (@MilaFaca99) May 31, 2016
GWX Control Panel možete skinuti OVDE i to je opcija za one koji baš ni malo ne veruju Microsoft-u. U pitanju je program koji radi u pozadini i konstantno prati vaš sistem, tražeći pokušaje nadogradnje. Takođe, sam se redovno apdejtuje.
Najveća prednost i mana ove aplikacije je ista stvar: konstantno praćenje, što znači redovne notifikacije da je sve u redu. Ipak, GWX Panel prevazilazi pravila Windows registra i ne oslanja se na dobru volju Microsoft-a kada je reč o poštovanju sopstvenih pravila.
pic.twitter.com/yDzS8K87pW— Mila Faca (@MilaFaca99) May 31, 2016
Pre nego što pređete na Windows 10, ovo su stvari koje MORATE da znate
Windows 10 se već instalirao - evo kako se vratiti na stari sistem
Na žalost, za mnoge korisnike je upozorenje o instalaciji Windows 10-ke došlo prekasno, i oni već imaju ovaj OS na svom računaru, ne znajući ni kako ni zašto.
Dobra vest je da ima leka... ali morate delovati brzo.
Tokom prvog meseca nakon instalacije 10-ke, Micorosft nudi "rollback" ili opciju povraćaja kako biste mogli da se vratite na stari operativni sistem, bilo da je u pitanju 7 ili 8.
Da biste pristupili ovoj opciji pratite sledeće korake:
Settings > Update&Security > Recovery
U zavisnosti od toga koju ste verziju Windows-a imali prethodno, imaćete opciju da se prebacite na Windows 7 ili 8 (Go back to Windows 7/8).
pic.twitter.com/iGA1cDZUAg— Mila Faca (@MilaFaca99) May 31, 2016
Par reči upozorenja. Za neke korisnike, opcija "rollback" ne radi pravilno. Takođe, i kada se vratite na staru verziju, Microsoft će nastaviti da vam nameće novi OS. Da, imali ste ga i odbacili ste ga, ali tu logiku kompanija i dalje ne prihvata.
Reč je o izboru
Na kraju svega, ovaj članak nema za cilj da ocrni Windows 10 ili Microsoft. Kada dođe do oduzimanja kontrole iz ruku korisnika, novi OS to nadoknađuje poboljšanim dizajnom ili funkcionalnošću.
Ipak, ovo je nebitno.
Ono što jeste bitno je činjenica da korisnici imaju pravo na izbor operativnog sistema koji se nalazi na njihovom računaru i da im se ne nameće apsolutno ništa.
Reč je o slobodi izbora.