Ево како спречити инсталацију Windows 10, и како вратити стари Windows ако вам је тако мило
У питању је слобода избора.
Прелазак на Windows 10 би требао да буде ваш лични избор, али то све мање делује као да је случај. У серији све безобразнијих, арогантнијих и циничнијих потеза велике компаније, "десетка" је наметнута милионима корисника Windows-a 7 и 8 који ништа нису сумњали.
Како, дакле, зауставити аутоматску инсталацију на вашем рачунару? И ако је прекасно, како се вратити на жељени систем? Срећом, обе ствари су прилично једноставне.
pic.twitter.com/QMNvgPYLXb— Мила Фаца (@MilaFaca99) May 31, 2016
Како спречити аутоматску инсталацију Windows 10
Од како је почела форсирана инсталација овог оперативног система, појавили су се многи комплексни програми који покушавају да спрече очајничке покушаје Microsofta да наметне своје ново "чедо".
КРИО ЈЕ ОД ЖЕНЕ ДА ГЛЕДА ПОРНИЋЕ: И ко га је на крају издао? Тако је, Windows 10
У последњих 10 месеци, две апликације су се издвојиле изнад других и стекле поштовање и поверење корисника Windows-a: симпатично названи "Невер 10" и "GWX Цонтрол Панел". Ево о чему се ради:
Невер 10 се може скинути ОВДЕ и његова главна предност је једноставно коришћење. Апликација је малецка (85 килобајта) и треба је покренути само једном. Добијате опцију уклањања Win10 фајлова и ово мења ваш регистар тако да увек одбацује покушај инсталације новог система Windows 10. Као бонус, она такође брише 6 гигабајта тајних Win10 инсталационих фајлова које Windows 7 и 8 већ крију на вашем рачунару.
Једина потенцијално лоша страна овога је то што Невер10 ради пратећи правила Microsoft-ovog регистра за превенцију надоградње, што компанија може да промени. Ово, ипак, није нешто што се очекује, мада Microsoft уме непријатно да изненади инсталацијом "преко ноћи" која је сачекала многе кориснике који су оставили упаљен рачунар.
pic.twitter.com/LTp8jqytDW— Мила Фаца (@MilaFaca99) May 31, 2016
GWX Цонтрол Панел можете скинути ОВДЕ и то је опција за оне који баш ни мало не верују Microsoft-u. У питању је програм који ради у позадини и константно прати ваш систем, тражећи покушаје надоградње. Такође, сам се редовно апдејтује.
Највећа предност и мана ове апликације је иста ствар: константно праћење, што значи редовне нотификације да је све у реду. Ипак, GWX Панел превазилази правила Windows регистра и не ослања се на добру вољу Microsoft-a када је реч о поштовању сопствених правила.
pic.twitter.com/yDzS8K87pW— Мила Фаца (@MilaFaca99) May 31, 2016
Пре него што пређете на Windows 10, ово су ствари које МОРАТЕ да знате
Windows 10 се већ инсталирао - ево како се вратити на стари систем
На жалост, за многе кориснике је упозорење о инсталацији Windows 10-ке дошло прекасно, и они већ имају овај ОС на свом рачунару, не знајући ни како ни зашто.
Добра вест је да има лека... али морате деловати брзо.
Током првог месеца након инсталације 10-ке, Мицоросфт нуди "rollback" или опцију повраћаја како бисте могли да се вратите на стари оперативни систем, било да је у питању 7 или 8.
Да бисте приступили овој опцији пратите следеће кораке:
Settings > Update&Security > Recovery
У зависности од тога коју сте верзију Windows-a имали претходно, имаћете опцију да се пребаците на Windows 7 или 8 (Го бацк то Windows 7/8).
pic.twitter.com/iGA1cDZUAg— Мила Фаца (@MilaFaca99) May 31, 2016
Пар речи упозорења. За неке кориснике, опција "rollback" не ради правилно. Такође, и када се вратите на стару верзију, Microsoft ће наставити да вам намеће нови ОС. Да, имали сте га и одбацили сте га, али ту логику компанија и даље не прихвата.
Реч је о избору
На крају свега, овај чланак нема за циљ да оцрни Windows 10 или Microsoft. Када дође до одузимања контроле из руку корисника, нови ОС то надокнађује побољшаним дизајном или функционалношћу.
Ипак, ово је небитно.
Оно што јесте битно је чињеница да корисници имају право на избор оперативног система који се налази на њиховом рачунару и да им се не намеће апсолутно ништа.
Реч је о слободи избора.