MISLIO SAM DA JE BEZAZLENI LUDAK: Upoznao je Hitlera dok svet nije znao za njega, ovako je izgledao njihov prvi SUSRET
Mladi irski student bio je jedan od prvih ljudi izvan Nemačke koji je prepoznao opasnost zapaljive govorničke veštine Adolfa Hitlera.
Danijel Binči (Daniel Binchy), koji je bio irski ambasador u Berlinu između 1929. i 1932. godine, zapazio je Hitlerovu retoričku moć u jednoj pivnici u Minhenu 1921., kada je budući nacistički diktator bio tek vođa male 'stranke luđaka'.
U svom dnevniku o putu u pivnicu Birgerbreu Keler u studenom 1921., Binči je opisao kako je zapazio muškarca s uredno pošišanim brkovima u obliku četkice koji je na prvi dojam izgledao beznačajno.
Govoreći, odjednom se "zapalio"
Hitler je u jednom trenutku ustao kako bi održao govor i tada je Binči ostao šokiran njegovom transformacijom.
- Bio je rođeni govornik. Počeo je polako, gotovo oklevajući i posrćući u rečeničnim konstrukcijama te ispravljajući svoj dijalekt. A onda se odjednom "zapalio". Njegov glas pobedio je posrtanje, njegove oči sijale su sigurnošću u ono što govori, njegovo čitavo telo postalo je instrument čiste elokvencije.
- Kako je njegova uzbuđenost rasla, njegov glas se gotovo pretvorio u vrisak, a gestikulacija u pantomimu. Zapazio sam tada tragove pene u kutovima njegovih usana.
- Govorio je toliko brzo i na takvom dijalektu da sam ga teško pratio, ali su se iste fraze ponavljale kroz čitavo izlaganje kao neki motivi u simfoniji: 'marksistički izdajnici', 'kriminalci koji su pokrenuli revoluciju', 'nemačka vojska koja je ubodena nožem u leđa', i - najčešća - Židovi.
OVO NIKADA NISTE ČULI: Jedini snimak Hitlera gde govori NORMALNO (VIDEO)
Hitlera su slušali gotovo svi, priseća se Binči, uprkos pojedincima koji su negodovali.
- Njegov govor bio je pozdravljen glasnim povicima i aplauzom, a kad je napokon seo iscrpljen, u prostoriji se moglo svedočiti sceni takvog histeričnog entuzijazma koji je teško opisati.
Nakon što smo otišli iz pivnice, moj prijatelj pitao me šta mislim o novom vođi stranke. S arogancijom 21-godišnjaka odgovorio sam: "Bezazleni ludak s darom govora".
"Nijedan ludak sa darom govora nije bezazlen"
Još uvek mogu čuti prijatelja kako mi je uzvratio: "Nijedan ludak sa darom govora nije bezazlen".
Binči se drugi put susreo s Hitlerom u Berlinu 1930., tada kao ambasador.
- U njegovom govoru nisam vidio promene. Bila je to ista sila koju sam čuo onda u pivnici. Bilo je tu istih osuda, istih digresija i istog entuzijazma. Po završnoj reči, gomila je navijala. Soboslikar je sada bio vođa druge najveće stranke u Nemačkoj.
Binčijeva upozorenja o Hitleru 1921. i 1930. zapisana su u knjizi "The Lives of Daniel Binchy: Irish Scholar, Diplomat, Public Intellectual", biografiji koju je napisao irski akademik Tom Garvin.