МИСЛИО САМ ДА ЈЕ БЕЗАЗЛЕНИ ЛУДАК: Упознао је Хитлера док свет није знао за њега, овако је изгледао њихов први СУСРЕТ
Млади ирски студент био је један од првих људи изван Немачке који је препознао опасност запаљиве говорничке вештине Адолфа Хитлера.
Данијел Бинчи (Даниел Binchy), који је био ирски амбасадор у Берлину између 1929. и 1932. године, запазио је Хитлерову реторичку моћ у једној пивници у Минхену 1921., када је будући нацистички диктатор био тек вођа мале 'stranke луђака'.
У свом дневнику о путу у пивницу Биргербреу Келер у студеном 1921., Бинчи је описао како је запазио мушкарца с уредно пошишаним брковима у облику четкице који је на први дојам изгледао безначајно.
Говорећи, одједном се "запалио"
Хитлер је у једном тренутку устао како би одржао говор и тада је Бинчи остао шокиран његовом трансформацијом.
- Био је рођени говорник. Почео је полако, готово оклевајући и посрћући у реченичним конструкцијама те исправљајући свој дијалект. А онда се одједном "запалио". Његов глас победио је посртање, његове очи сијале су сигурношћу у оно што говори, његово читаво тело постало је инструмент чисте елоквенције.
- Како је његова узбуђеност расла, његов глас се готово претворио у врисак, а гестикулација у пантомиму. Запазио сам тада трагове пене у кутовима његових усана.
- Говорио је толико брзо и на таквом дијалекту да сам га тешко пратио, али су се исте фразе понављале кроз читаво излагање као неки мотиви у симфонији: 'марксистички издајници', 'криминалци који су покренули револуцију', 'немачка војска која је убодена ножем у леђа', и - најчешћа - Жидови.
ОВО НИКАДА НИСТЕ ЧУЛИ: Једини снимак Хитлера где говори НОРМАЛНО (ВИДЕО)
Хитлера су слушали готово сви, присећа се Бинчи, упркос појединцима који су негодовали.
- Његов говор био је поздрављен гласним повицима и аплаузом, а кад је напокон сео исцрпљен, у просторији се могло сведочити сцени таквог хистеричног ентузијазма који је тешко описати.
Након што смо отишли из пивнице, мој пријатељ питао ме шта мислим о новом вођи странке. С ароганцијом 21-годишњака одговорио сам: "Безазлени лудак с даром говора".
"Ниједан лудак са даром говора није безазлен"
Још увек могу чути пријатеља како ми је узвратио: "Ниједан лудак са даром говора није безазлен".
Бинчи се други пут сусрео с Хитлером у Берлину 1930., тада као амбасадор.
- У његовом говору нисам видио промене. Била је то иста сила коју сам чуо онда у пивници. Било је ту истих осуда, истих дигресија и истог ентузијазма. По завршној речи, гомила је навијала. Собосликар је сада био вођа друге највеће странке у Немачкој.
Бинчијева упозорења о Хитлеру 1921. и 1930. записана су у књизи "The Ливес оф Даниел Binchy: Ирисх Scholar, Дипломат, Public Intellectual", биографији коју је написао ирски академик Том Гарвин.