Опасна сарадња: Русија снабдева Хуте информацијама за нападе на трговачке бродове! (ФОТО)
Контејнерски бродови избегавају Црвено море већ скоро годину дана, откако су јеменски побуњеници Хути почели да бомбардују овај поморски пролаз ракетама и беспилотним летелицама камиказама.
Најновији извештај потенцијално открива зашто су они успели да одржавају нападе тако доследно и тако прецизно све ово време.
Како је "Wall Стреет Јоурнал" у четвртак известио, Русија је податке о циљевима обезбедила Хутима, које подржава Иран, а како би им помогла да нападају западне бродове који пролазе Црвеним морем ка главној глобалној трговачкој артерији - Суецком каналу.
У извештају се наводи да су Хути касније почели да користе руске сателитске податке приликом интензивирања напада. Није јасно када су примили или почели да користе те податке, али су они пренети преко Иранске револуционарне гарде, која је чврсто повезана са Хутима у Јемену.
Према извештају, Сједињене Државе су забринуте да би Русија могла побуњеницима да обезбеди још и противбродске или противваздушне ракете које би угрозиле војне операције за заштиту бродова у овом региону.
Закључно са 24. октобром, забележено је укупно 128 поморских инцидената у водама око Арабијског полуострва, од новембра прошле године када су Хути извели први удар, а према подацима Британске поморске трговачке операције (УКМТО).
Учестали напади приморали су контејнерске бродове да избегавају Црвено море и суседни Аденски залив и да преусмере своје путање око Рта Добре наде на југу Африке, што путовање продужава за 10 до 14 дана.
Промет контејнерских бродова у Црвеном мору смањен је за 73 одсто на годишњем нивоу до септембра, према подацима поморске аналитичке компаније "MarineTraffic". Филип Дамас, директор консултантске фирме "Drewry Supply Chain Адвисорс", изјавио је да се не очекује потпуни повратак транзита кроз Суецки канал пре 2026.
Одговарајући на дискусије о томе да САД и савезници дозвољавају Украјини да користи донирано наоружање за нападе дубоко у Русији, председник Владимир Путин је запретио да ће послати оружје дугог домета и војну подршку у "регионе" широм света, где би могли бити употребљени за нападе на западне циљеве.
- За Русију је свако жариште добродошла вест, јер скреће пажњу света даље од Украјине - рекао је Александар Габујев, директор Карнеги Центра за Русију и Евроазију, истраживачког центра са седиштем у Берлину.
Ти напади пореметили су глобалну поморску трговину, приморавши компаније да преусмере руте са Суецког канала на много дуже и скупље путеве око Рта Добре наде на јужном врху Африке.
Готово десетина светске трговине нафте пролази кроз Баб ел Мандеб, мореуз који раздваја Црвено море од Индијског океана. Саобраћај танкера кроз ту руту био је 77 одсто мањи у августу 2024. у поређењу са октобром 2023, према подацима компаније "Windward", специјализоване за поморску обавештајну аналитику.
Руски танкери нафте такође су били на мети Хута, али они су део "флоте духова" која је створена како би заобишла међународне санкције, пренео је портал "War зоне".
Србија Данас/Телеграф