Šargarepa jača od nacista!
Da li znate kako je ustvari počela cela priča o dobrobiti šargarepe za vid?
Mit o šargarepi počeo je u Drugom svetskom ratu. Razlog njegovog nastanka bio je da se zavaraju nacisti.
Britanski pilot Džon Kaningem, koga su zvali "mačje oči", zajedno sa svojim kolegama, počeo je da obara nacističke avione koji su se kretali prema Londonu. Ovo se dešavalo čak i pre nego što bi stigli do svog odredišta. Dodatnu pažnju privlačila je činjenica da su uspevali da ih obore čak i u mraku, što je u tom periodu bilo skoro nemoguće.
Javnost je zanimalo kako su oni to uspevali i Britanska vazduhoplovna snaga (RAF) je morala da da neki odgovor. Obzirom da nisu želeli da otkriju istinu, RAF je rekao da njihovi piloti jedu velike količine šargarepe i da je upravo ona odgovorna za naglo poboljšanje vida.
Zapravo, istina je bila da je RAF, ugrađivao na avione tehnologiju koja je tek bila u razvoju – radar. Prvi radari su počeli da se koriste još 1939. god, međutim Britanci su čuvali tajnu i svoje uspehe pripisivali šargarepi.
Kao posledica, ljudi su masovno počeli da sade i jedu šargarepu, i to ne samo Nemci već i Britanci.
Priča je uzela tolikog maha da su se širom Britanije organizovala razna takmičenja u pravljenju jela od šargarepe a čak je u tom periodu i Volt Dizni napravio nekoliko crtaća u kojima je promovisao šargarepu.
Iako je ratna propaganda stvorila taj mit o šargarepi i vidu, moderna nauka ipak potvrđuje da ima istine u tome.
Šargarepe predstavljaju važan izvor vitamina A, a nedostatak ovog vitamina u ekstremnim situacijama može da izazove slepilo. One takođe sadrže i lutein, poznati antioksidans koji povećava gustinu pigmenata u žutoj mrlji. Povećana gustina pigmenata u njoj znači i smanjenje rizika od slepila.
(zanimljiveinformacije.com)