Mitrović Marić predala donaciju predsednika Srbije
SUBOTICA - Savetnica predsednika Srbije Tomislava Nikolića Jasmina Mitrović Marić uručila je više od 400 udžbenika deci koja izučavaju Bunjevački govor sa elementima nacionalne kulture, a koji predstavljaju ličnu donaciju predsednika mališanima ove nacionalne zajednice.
Time su Bunjevci, kako je istaknuto, po prvi put u poslednjih 100 godina dobili udžbenike na svom jeziku i govoru. Jasmina Mitrović Marić je istakla da je predsednik Nikolić lično, svojim sredstvima, obezbedio i donirao udžbenike za bunjevačku nacionalnu manjinu, rekavši da to nije “ništa neobično ili izuzetno u tradiciji” gde građani, u ovom slučaju predsednik, svojom ličnom donacijom pomaže svom okruženju.
U pitanju je 200 čitanki i više od 200 udžbenika gramatike za učenike od prvog do četvrtog razreda osnovnih škola koji izučavanju Bunjevački govor s elementima nacionalne kulture, dok je za profesore koji predaju ovaj predmet obezbeđen i adekvatan priručnik namenjen unapređenju nastave.
“To je jedna lepa naša dužnost, jedan divan odnos predsednika Republike prema našoj deci, prema nacionalnoj manjini i pokazivanje i brige i velike ljubavi i odgovornosti”, rekla je Mitrović Marić.
Ona je dodala da je predsedniku Nikoliću, kao prvom među građanima i kao neposredno izabranom da ih predstavlja i “bude simbol svih nas koji živimo u ovom zemlji, dakle i nacionalnih manjina”, izuzetno stalo do dece.
Ona je dodala da se to posebno odnosi na decu nacionalnih manjina kako bi i oni dobili udžbenike na svom jeziku i istakla je da je Nikolić involviran u projekat Filološkog fakulteta koji se tiče Romskog jezika. Takođe je rekla da se Nikolić zalaže i za zaštitu Slikarske škole naive u Kovačici pred UNESCO-om kao nematerijalnog kulturnog dobra Srbije.
Predsednica Privremenog organa upravljanja u Nacionalnom savetu bunjevačke nacionalne manjine Suzana Kujundžić Ostojić, i kao predsednica saveta i kao jedna od autorki udžbenika, ocenila je današnji dan kao izuzetan za ovu nacionalnu zajednicu, jer po prvi put u poslednjih stotinu godina dobijaju udžbenike.
Ona je uputila “jedno veliko hvala” predsedniku Nikoliću zbog toga što je želeo da im pomogne i što je “održao svoju reč”.
“To je za mene izuzetno važno. O ljudima najviše govore dela. Reči tu i tamo. Za nas kao zajednicu ovo je od tolike važnosti jer unazad 100 godina mi nismo imali udžbenike na svom jeziku, svom govoru i ovo je za nas jedan jako veliki početak” – rekla je Kujundžić Ostojić.
Ona je dodala da se Bunjevački govor izučava u 18 škola u Subotici i Somboru, od prvog do osmog razreda, a očekuje se da će ga ove godine izučavati oko 360 đaka.