Митровић Марић предала донацију председника Србије
СУБОТИЦА - Саветница председника Србије Томислава Николића Јасмина Митровић Марић уручила је више од 400 уџбеника деци која изучавају Буњевачки говор са елементима националне културе, а који представљају личну донацију председника малишанима ове националне заједнице.
Тиме су Буњевци, како је истакнуто, по први пут у последњих 100 година добили уџбенике на свом језику и говору. Јасмина Митровић Марић је истакла да је председник Николић лично, својим средствима, обезбедио и донирао уџбенике за буњевачку националну мањину, рекавши да то није “ништа необично или изузетно у традицији” где грађани, у овом случају председник, својом личном донацијом помаже свом окружењу.
У питању је 200 читанки и више од 200 уџбеника граматике за ученике од првог до четвртог разреда основних школа који изучавању Буњевачки говор с елементима националне културе, док је за професоре који предају овај предмет обезбеђен и адекватан приручник намењен унапређењу наставе.
“То је једна лепа наша дужност, један диван однос председника Републике према нашој деци, према националној мањини и показивање и бриге и велике љубави и одговорности”, рекла је Митровић Марић.
Она је додала да је председнику Николићу, као првом међу грађанима и као непосредно изабраном да их представља и “буде симбол свих нас који живимо у овом земљи, дакле и националних мањина”, изузетно стало до деце.
Она је додала да се то посебно односи на децу националних мањина како би и они добили уџбенике на свом језику и истакла је да је Николић инволвиран у пројекат Филолошког факултета који се тиче Ромског језика. Такође је рекла да се Николић залаже и за заштиту Сликарске школе наиве у Ковачици пред УНЕСЦО-ом као нематеријалног културног добра Србије.
Председница Привременог органа управљања у Националном савету буњевачке националне мањине Сузана Кујунџић Остојић, и као председница савета и као једна од ауторки уџбеника, оценила је данашњи дан као изузетан за ову националну заједницу, јер по први пут у последњих стотину година добијају уџбенике.
Она је упутила “једно велико хвала” председнику Николићу због тога што је желео да им помогне и што је “одржао своју реч”.
“То је за мене изузетно важно. О људима највише говоре дела. Речи ту и тамо. За нас као заједницу ово је од толике важности јер уназад 100 година ми нисмо имали уџбенике на свом језику, свом говору и ово је за нас један јако велики почетак” – рекла је Кујунџић Остојић.
Она је додала да се Буњевачки говор изучава у 18 школа у Суботици и Сомбору, од првог до осмог разреда, а очекује се да ће га ове године изучавати око 360 ђака.