MLADE NADE: Saradnja Beograda i Škole za dizajn na osmišljavanju gradskih javnih prostora
Andrea Radulović, zamenica predsednika Skupštine grada, gradski menadžer Goran Vesić i gradski urbanista Milutin Folić obišli su danas Školu za dizajn i razgovarali sa učenicima o njihovim profesionalnim ambicijama.
Tom prilikom, učenici su gradskim čelnicima prikazali svoje radove nastale u radionicama ove škole i upoznali ih sa tehnologijom i procesima koji se primenjuju u osmišljavanju i realizaciji ideja u savremenom industrijskom dizajnu.
Goran Vesić je istakao da je ova poseta u skladu sa praksom grada da uključi što više studenata i učenika u život grada.
– Imamo veoma dobru saradnju i sa Beogradskim univerzitetom, naš program "Bg praksa" se sve više razvija i sve više studenata dolazi na praksu u Gradsku upravu i gradska javna komunalna preduzeća. To nam omogućava da prepoznamo neke nove kvalitete, a studentima da steknu neophodnu praksu koja im u daljem radu može služiti kao dobra referenca. Danas smo ovde jer želimo da upoznamo i ovu decu i vidimo neka od rešenja koja bi mogla biti korisna za život grada – rekao je Goran Vesić.
Andrea Radulović je istakla da je i današnja poseta pokazatelj ispravnosti formiranja Fonda za mlade talente Grada Beograda.
– Ova deca su nam danas pokazala svoje radove, a ono što smo videli pokazuje da definitivno poseduju talenat. Naša želja i motiv da im pomognemo time postaju veći, a konkretni koraci mogu se očekivati od 1. januara naredne godine, kada Fondacija zvanično počne sa radom. Očekujem da će se deca ove škole prijaviti, a mi ćemo svakako biti u komunikaciji i pomoći da se njihove ideje ostvare. Radom fondacije nastojaćemo da ih dodatno motivišemo i usmerimo, kako bi njihov rad i talenat ostali našem gradu i našoj zemlji – rekla je Andrea Radulović.
Gradski urbanista Milutin Folić naglasio je da su radovi učenika Škole za dizajn veoma primenljivi u okviru strategije uređenja javnih gradskih površina.
– Mi planiramo da sledeće godine proširimo pešačku zonu, uredimo velike trgove i formiramo mnogo manjih javnih površina, takozvanih urbanih džepova. Na osnovu radova koje smo danas videli, mislim da već možemo da počnemo da radimo na potpisivanju ugovora o saradnji između Škole za dizajn i Grada Beograda, baš kao što smo to prošle godine uradili i sa Arhitektonskim fakultetom. Rezultat te saradnje je to što imamo spremnih već nekoliko projekata za urbane džepove, koje su studenti radili zajedno sa "Zelenilom" i koji su već ušli u budžet za sledeću godinu. Mozaici koje smo danas videli biće, nadam se, primenjeni već naredne godine na gradskim površinama, što je najbolja motivacija da učenici i studenti nastave rad na kreativnim rešenjima – rekao je gradski urbanista.
Direktorka škole Jelena Medaković kazala je da je ovakav način saradnje najbolji motiv za buduće umetnike, koji će u budućnosti biti jedan od najvažnijih nosilaca kulturnog i društvenog života Beograda i Srbije.