МЛАДЕ НАДЕ: Сарадња Београда и Школе за дизајн на осмишљавању градских јавних простора
Андреа Радуловић, заменица председника Скупштине града, градски менаџер Горан Весић и градски урбаниста Милутин Фолић обишли су данас Школу за дизајн и разговарали са ученицима о њиховим професионалним амбицијама.
Том приликом, ученици су градским челницима приказали своје радове настале у радионицама ове школе и упознали их са технологијом и процесима који се примењују у осмишљавању и реализацији идеја у савременом индустријском дизајну.
Горан Весић је истакао да је ова посета у складу са праксом града да укључи што више студената и ученика у живот града.
– Имамо веома добру сарадњу и са Београдским универзитетом, наш програм "Бг пракса" се све више развија и све више студената долази на праксу у Градску управу и градска јавна комунална предузећа. То нам омогућава да препознамо неке нове квалитете, а студентима да стекну неопходну праксу која им у даљем раду може служити као добра референца. Данас смо овде јер желимо да упознамо и ову децу и видимо нека од решења која би могла бити корисна за живот града – рекао је Горан Весић.
Андреа Радуловић је истакла да је и данашња посета показатељ исправности формирања Фонда за младе таленте Града Београда.
– Ова деца су нам данас показала своје радове, а оно што смо видели показује да дефинитивно поседују таленат. Наша жеља и мотив да им помогнемо тиме постају већи, а конкретни кораци могу се очекивати од 1. јануара наредне године, када Фондација званично почне са радом. Очекујем да ће се деца ове школе пријавити, а ми ћемо свакако бити у комуникацији и помоћи да се њихове идеје остваре. Радом фондације настојаћемо да их додатно мотивишемо и усмеримо, како би њихов рад и таленат остали нашем граду и нашој земљи – рекла је Андреа Радуловић.
Градски урбаниста Милутин Фолић нагласио је да су радови ученика Школе за дизајн веома применљиви у оквиру стратегије уређења јавних градских површина.
– Ми планирамо да следеће године проширимо пешачку зону, уредимо велике тргове и формирамо много мањих јавних површина, такозваних урбаних џепова. На основу радова које смо данас видели, мислим да већ можемо да почнемо да радимо на потписивању уговора о сарадњи између Школе за дизајн и Града Београда, баш као што смо то прошле године урадили и са Архитектонским факултетом. Резултат те сарадње је то што имамо спремних већ неколико пројеката за урбане џепове, које су студенти радили заједно са "Зеленилом" и који су већ ушли у буџет за следећу годину. Мозаици које смо данас видели биће, надам се, примењени већ наредне године на градским површинама, што је најбоља мотивација да ученици и студенти наставе рад на креативним решењима – рекао је градски урбаниста.
Директорка школе Јелена Медаковић казала је да је овакав начин сарадње најбољи мотив за будуће уметнике, који ће у будућности бити један од најважнијих носилаца културног и друштвеног живота Београда и Србије.