MNOGO JE 20 MRTVIH GODIŠNJE: Najsmrtonosniji sport na svetu
Da li će se pogibije u "wingsuit" letenju okončati?
Gotovo sve u vezi sa ekstremnim sportom "wingsuit flying" (letenje u odelu sa krilima) prkosi zdravom razumu. U početku je to bio hobi neustrašivih adrenalinskih zavisnika koji su u odelima nalik na leteće veverice ili na Betmenovu odeću, skakali u razne duboke provalije. Slobodan pad prekida samo otvaranje padobrana - i to što je moguće bliži dnu.
Međutim, 2012. je osnovana "Svetska wingsuit liga" - takmičari skaču sa kineske planine Tianmen, 800 metara lete brzinom većom od 160 kilometara na čas, zatim ulaze u oštru krivinu u levo i nastavljaju da krstare ispod žičare. Padobrane otvaraju na samo tridesetak sekundi pre cilja.
Ipak, adrenalinskim zavisnicima ni to nije bilo dovoljno uprkos činjenici da 20 skakača okončaju život u stenama kojima prkose. Do ove godine cilj je bio samo skočiti i dočepati se tvrdog tla nakon prolaska kroz unapred određenu maršutu. Ali ove sezone, koja počinje sutra, 14. oktobra, osmišljena je nova, dramatičnija disciplina - nakon standardnih kvalifikacija, 16 najboljih će se trkati "jedan na jedan" - na eliminacije, ko bude brži.
- Ovo je najopasniji i najsmrtonosniji sport na svetu. Bez obzira da li organizujemo trke ili ne, ljudi će skakati i verovatno će biti žrtava. Pre nešto više od godinu dana Mađar Viktor Kovac je poginuo trenirajući za prvenstvo. To je jedina žrtva na našoj manifestaciji, a bilo je više stotina skokova. Bio je to šok za nas, ali moramo da nastavimo dalje. Ljudsku grešku niko ne može da kontroliše - prenosi sajt mesjournal.com reči Iro Sepanena, predsednika Federacije.
Skačući niz švajcarske litice prošlog aprila, poginuo je i Amerikanac Brajan Drejk (33) koji je kao klinac stalno bio obučen u odelo Supermena i nije se odazivao ako ga nisu oslovljavali imenom superheroja. Iako neupućenima deluje da takva osoba ima najveće šanse da nastrada u "wingsuit" skakanju - to nikako nije tako. Tako bar uverava njegov mlađi brat Džordan.
- Moj brat je bio iskusan, imao je više hiljada BASE skokova, proučavao je kretanje vetra i struja, helikopterom je proveravao teren pre skokova... Bio je disciplinovan i metodičan, nikako nije srljao. Međutim, voleo je da rizikuje. Neretko je leteo na samo 2 metra iznad zemlje, brzinom od oko 200 kilometara na sat. Ali ja znam kakav je bio moj brat, a o njegovim kolegama mi je dosta pričao i ja ih veoma poštujem - priča Džordan.
Upravo uvođenjem pravila i diskvalifikacije zbog njihovog kršenja (pretpostavljaju da će u cilju pobede skakači izbegavati rizične letove), organizatori pokušavaju da smanje verovatnoću da se desi neka fatalna nesreća.
- Naši takmičari su pravi sportisti, vole da se nadmeću i da napreduju. Mislim da će ih upravo nadmetanje naterati da treniraju više, a proizvođače da prave efikasniju i bezbedniju opremu - zaključuje Sepanen.
Pratićemo kako će ove promene uticati na smrtonosnost wingsuit letenja. Prvenstvo je od 14. do 19. oktobra - prenećemo vam rezultate!