МНОГО ЈЕ 20 МРТВИХ ГОДИШЊЕ: Најсмртоноснији спорт на свету
Да ли ће се погибије у "wingsuit" летењу окончати?
Готово све у вези са екстремним спортом "wingsuit flying" (летење у оделу са крилима) пркоси здравом разуму. У почетку је то био хоби неустрашивих адреналинских зависника који су у оделима налик на летеће веверице или на Бетменову одећу, скакали у разне дубоке провалије. Слободан пад прекида само отварање падобрана - и то што је могуће ближи дну.
Међутим, 2012. је основана "Светска wingsuit лига" - такмичари скачу са кинеске планине Тианмен, 800 метара лете брзином већом од 160 километара на час, затим улазе у оштру кривину у лево и настављају да крстаре испод жичаре. Падобране отварају на само тридесетак секунди пре циља.
Ипак, адреналинским зависницима ни то није било довољно упркос чињеници да 20 скакача окончају живот у стенама којима пркосе. До ове године циљ је био само скочити и дочепати се тврдог тла након проласка кроз унапред одређену маршуту. Али ове сезоне, која почиње сутра, 14. октобра, осмишљена је нова, драматичнија дисциплина - након стандардних квалификација, 16 најбољих ће се тркати "један на један" - на елиминације, ко буде бржи.
- Ово је најопаснији и најсмртоноснији спорт на свету. Без обзира да ли организујемо трке или не, људи ће скакати и вероватно ће бити жртава. Пре нешто више од годину дана Мађар Виктор Ковац је погинуо тренирајући за првенство. То је једина жртва на нашој манифестацији, а било је више стотина скокова. Био је то шок за нас, али морамо да наставимо даље. Људску грешку нико не може да контролише - преноси сајт mesjournal.com речи Иро Сепанена, председника Федерације.
Скачући низ швајцарске литице прошлог априла, погинуо је и Американац Брајан Дрејк (33) који је као клинац стално био обучен у одело Супермена и није се одазивао ако га нису ословљавали именом суперхероја. Иако неупућенима делује да таква особа има највеће шансе да настрада у "wingsuit" скакању - то никако није тако. Тако бар уверава његов млађи брат Џордан.
- Мој брат је био искусан, имао је више хиљада БАСЕ скокова, проучавао је кретање ветра и струја, хеликоптером је проверавао терен пре скокова... Био је дисциплинован и методичан, никако није срљао. Међутим, волео је да ризикује. Неретко је летео на само 2 метра изнад земље, брзином од око 200 километара на сат. Али ја знам какав је био мој брат, а о његовим колегама ми је доста причао и ја их веома поштујем - прича Џордан.
Управо увођењем правила и дисквалификације због њиховог кршења (претпостављају да ће у циљу победе скакачи избегавати ризичне летове), организатори покушавају да смање вероватноћу да се деси нека фатална несрећа.
- Наши такмичари су прави спортисти, воле да се надмећу и да напредују. Мислим да ће их управо надметање натерати да тренирају више, а произвођаче да праве ефикаснију и безбеднију опрему - закључује Сепанен.
Пратићемо како ће ове промене утицати на смртоносност wingsuit летења. Првенство је од 14. до 19. октобра - пренећемо вам резултате!