MNOGO TOGA ĆE ZAVISITI OD NEMAČKE: Sve oči su uprte u Angelu Merkel
Ogromna većina Evropljana s nevericom i nerazumevanjem dočekala je odluku Britanaca da napuste Evropsku uniju i sad su sve oči uprte u nemačko-francuski tandem i posebno kancelarku Angelu Merkel.
Svi očekuju jasan plan o zbijanju redova evropske sada 27-orice ali ne i neki plan o jačanju političko-ekonomske integracije, već mere za odbranu ekonomske, finansijske stabilnosti i suzbijanje terorizma i ilegalne imigracije, što su i najveće brige evropskih građana.
To je već nagovestio ključni nemački ministar finansija Volfgang Šojble, naglasivši da se "sad mora gledati napred" i da "Evropa mora ostati ujedinjena", čime je jasno želeo da odagna strahove o ugroženosti Unije, imajući u vidu odmah jutros ispoljene zahteve populista naročito u Francuskoj i Holandiji da se i te zemlje na referendumima izjašnjavaju o opstanku u EU.
(UŽIVO) DOMINO EFEKAT BREGZITA: Da li je na redu i Švegzit?!
Jutros su telefonom mišljenja razmenili kancelarka Merkel i francuski predsednik Fransoa Oland koji u ponedeljak putuje u Berlin očigledno da se pripremi vanredni susret vođa Unije na margini redovnog samita u utorak i sredu. Oland je jutros sazvao hitan sastanak užeg kabineta i očekuje se da se, isto kao i kancelarka Merkel, uskoro obrati javnosti. Evropska komisija i Evropska centralna banka su spremili temeljite mere za slučaj da na referendumu pobede pristalice izlaska Britanije iz EU, a od jutros su već upućene bitne poruke da mehanizmom razgrađivanja Velike Britanije iz struktura EU "neće biti pravne praznine", kako je poručio predsednik Evropskog saveta Donald Tusk.
Čelnici institucija EU uveravaju da će zona evra i ekonomska stabilnost Unije biti održane i da postoje i moćna sredstva i mere za to, iako niko ne krije zabrinutost zbog velikog pada vrednosti evropskih berzi. Predsednik nemačkog ekonomskog instituta Ifo, Klemens Fuest, izrazio je danas žaljenje zbog odluke Velike Britanije da napusti Evropsku uniju.
HAN NAKON BREGZITA: Proces širenja EU ne sme i neće stati!
-Odluka britanskih glasača u korist Bregzita je poraz zdravog razuma - navodi se u saopštenju.
-Politika sada mora da uradi sve što je u njenoj moći kako bi ograničila štetu. To znači osigurati da Britanija što je duže moguće ostane integrisana u unutrašnje tržište. Pregovori s ciljem postizanja toga moraju biti završeni veoma brzo kako bi faza neizvesnosti u pogledu budućih ekonomskih odnosa bila što je moguće kraća - dodaje se u njegovom saopštenju.
ŠEŠELJ U SVOM STILU: "Englezi su zakucali glogov kolac u srce lešini Evropske unije!"
Institut Ifo je, takođe, objavio indeks poslovne klime u Nemačkoj, koji je, kako je saopšteno, porastao za 0,9 poena, na 108,7 poena u junu, što je najviši nivo od novembra 2015. godine.
- Nemačka ekonomija ostaje snažna. Nivo optimizma i aktuelna poslovna situacija su samo blago poboljšani, ali su se kratkoročne poslovne perspektive značajno popravile - izjavio je Fuest. Ifo indeks poslovne klime izračunava na osnovu procena kompanija o trenutnom poslovanju i prognozi za idućih šest meseci.
PROGNOZE ZA KAMERONOVO MESTO: Evo ko je favorit za sledećeg premijera Velike Britanije!