MOGLI SU DA PROMENE SVET: Špijunska otkrića u koja nisu verovali
Iako plaćeni da otkriju ono što niko drugi ne može, uhode su nebrojeno puta došle u situaciju da u informacije koje su dojavili niko ne veruje.
Još od antičkog doba države su pribegavale angažovanju špijuna kako bi zaštitile svoje slabosti, ali i otkrile tuđe. Jagma za moći, bogatstvom i sujeta ljudi projektovana na nivo političkih zajednica počele su još od epohe čuvenog Šun Cua u Kini, te Asirije na Bliskom istoku.
Ipak, iako plaćeni da otkriju ono što niko drugi ne može, uhode su nebrojeno puta došle u situaciju da u informacije koje su dojavili niko ne veruje, pogotovo njihovi nadređeni.
POSLEDNJE PISMO NIKOLE TESLE MAJCI: Zaplakaćete dok ga budete čitali!
Za vas smo izdvojili tri primera, tri špijunska otkrića u koje pretpostavljeni nisu verovali, a koja su se obistinila.
RIHARD ZORGE
Zorge je, iako Nemac poreklom, bio agent sovjetske vojne obaveštajne službe GRU, od 1920. do kraja života.
Kodno zaveden kao Remzi, ovaj uhoda je radeći pod maskom nemačkog novinara u Japanu doznao da nacistička Nemačka sprema invaziju na Sovjetski Savez (SSSR). Na dojavu niko nije reagovao ozbiljno, pogotovo ne Staljin koji je bio ubeđen da će Nemačka poštovati pakt Ribentrop-Molotov. Kada je invazija, "Operacija Barbarosa", zaista počela, Zorgeove reči su shvatane ozbiljnije.
Krajem 1941. Zorge je dojavio da Japan neće napasti SSSR sa istoka, što je omogućilo transfer 18 divizija, 1700 tenkova i 1500 aviona na front i, po svoj prilici, spasilo Moskvu od pada u nemačke ruke.
DUŠKO POPOV
Rođen u bogatoj srpskoj porodici, Popov je u svet špijunaže ušao preko starijeg brata Iva, takođe obaveštajca. Kada mu je nemački prijatelj ponudio da radi za nemačku tajnu službu Abver, Popov se obratio britanskom konzulatu u Jugoslaviji i tako zakoračio u život dvostrukog agenta.
Ivan, kako je mu je glasilo šifrovano ime u Abveru, odnosno Tricikl, kako je bio zaveden u spisku MI-6, najviše je doprineo u "Operaciji Smelost" koja je preusmerila pažnju Nemaca na Norvešku i Kale u Francuskoj, umesto na Normandiju, u koju se iskrcala saveznička vojska 1944. godine.
Međutim, razlog zbog kog je Popov zavredio mesto u ovom članku jeste informacija koju je prosledio američkom FBI, da Japanci spremaju napad na Perl Harbur. Džej Edgar Huver mu nije verovao, ali su vojnici cara Hirohita potvrdili Popovljeve reči 7. decembra 1941. godine.
Život i dogodovštine Popova Jan Fleming je iskoristio kao jedan od uzora za lik Džejmsa Bonda.
TELEGRAM OBJAVE RATA SRBIJI: Prvi svetski rat je počeo OVAKO! (FOTO)
VLADIMIR VAUHNIK
Jedna od informacija za neveru ticala se i naše države. Vladimir Vauhnik bio je vojni ataše i obaveštajac Kraljevine Jugoslavije u Berlinu i saznao je za plan koji su u Beogradu smatrali izmišljotinom.
Etnički Slovenac bio je najmlađi pukovnik u Vojsci Kraljevine Jugoslavije. Predavao je na Vojnoj akademiji u Beogradu, komandovao Drinskom divizijom pre nego što je poslat u Berlin. Kao i Zorge, Vauhnik je saznao da Nemačka sprema napad na SSSR sa vojskom od 200 divizija, ali na taj podatak pažnju nisu obratili nigde, ni u Londonu, ni u Moskvi, ni u Beogradu.
Dana 2. aprila 1941. godine, pukovnik Vauhnih javio je u Beograd da je Treći nemački rajh odlučio da napadne Jugoslaviju 6. aprila u rano jutro, ali je Ministarski savet smatrao da je informacija netačna. Sve do Vaskršnjeg jutra, četiri dana kasnije.
Tokom rata, Vauhnik je organizovao obaveštajnu mrežu koja je radila za Veliku Britaniju, a bio je i komandant Jugoslovenske vojske u Otadžbini za Sloveniju.