PARE ILI ŽIVOT: Može li diplomatija spasiti zarobljene Japance od Islamske države?
Japanski premijer Šinzo Abe izjavio je da njegova vlada čini sve što može da oslobodi dvojicu talaca koje drže ekstremisti organizacije Islamska država (IS), prenosi Asošijeted pres.
Organizacija Islamska država objavila je u utorak video-snimak u kome preti da će ubiti japanskog novinara Kenđi Gotoa i vlasnika bezbednosne firme Haruna Jakavu, ukoliko japanske vlasti ne plate 200 miliona dolara toj ekstremističkoj organizaciji. Oni zahtevaju da se u roku od 72 sata isplati navedeni iznos ili će u suprotnom ubiti dvojicu Japanaca.
Abe je u izjavi, po povratku u Tokio posle posete zemljama Bliskog istoka, rekao da je sada trka sa vremenom, dodajući da će vlada upotrebiti sva diplomatska sredstva da oslobodi dvojicu Japanaca.
Međutim, da li će diplomatija u "komunikaciji" sa Islamskom državom biti uspešna, vreme će pokazati. Do sada su džihadisti pogubili sve zarobljenike koji su se pojavili na video snimcima sa uslovima za njihovo oslobađanje. Ipak, postoji presedan koji je pokazao da je moguće diplomatijom osloboditi taoce Islamske države.
U junu prošle godine, IS je zarobio 49 članova turskog konzulata u Mosulu, drugom po veličini gradu u Iraku. Osoblje konzulata je držano tačno 101 dan (do 20. septembra) kada su konačno oslobođeni. Turska je tvrdila da je oslobađanje postignuto isključivo diplomatijom.
Međutim, ubrzo su se pojavile informacije da je Ankara zauzvrat morala da prebaci u Siriju gotovo 180 pripadnika Islamske države iz Turske. Priču je prvi objavio turski dnevni list "Araf" koji navodi da su turske vlasti "pokupile" militante iz turskih bolnica i zatvora širom zemlje.
U svakom slučaju, jedno je jasno: turske vlasti su morale da ispune određene uslove Islamske države pre nego što njihovi državljani budu pušteni na slobodu. Da li tu reč o isplati određene sume ili puštanju 180 njenih pripadnika iz Turske i nije toliko bitno koliko je bitna činjenica da su taoci na kraju pušteni kada je dogovor postignut i ispoštovan.
The Isis hostages who have been given 72 hours to live https://t.co/qWYd0a3WBk pic.twitter.com/SSmGDiYjhT
— The Independent (@Independent) January 20, 2015
Pored toga, uslov za puštanje pogubljenih američkih i britanskih novinara bio je političke prirode, što vlasti ovih zemalja, istaknutih članova anti-IS koalicije, nisu mogle da ispune. Dok je u slučaju zarobljenih Japanca reč o otkupu.
To znači da postoji velika šansa da Islamska država oslobodi zarobljene Japance ako vlada u Tokiju odluči da plati sumu od 200 miliona dolara toj ekstremističkoj organizaciji.
Journalist Gotō Kenji (pictured) and Yukawa Haruna appear in ISIS video demanding $200 million ransom from .go.jp pic.twitter.com/zHri6MhkYh
— Nippon.com (@nippon_en) January 20, 2015
Premijer Abe se svakako nalazi pred teškim izborom - da otvoreno plati ucenu ekstremistima ili zatraži od neke savezničke države, poput SAD, da pokuša da krene sa rizičnim oslobađanjem otetih Japanaca, navodi AP. Međutim, to se nije pokazalo pretereno efikasnim u prošlosti.
Abe, koji je zbog talačke krize prekinuo bliskoistočnu turneju i vratio se u Tokio, naveo je da je zatražio pomoć od palestinskog predsednika Mahmuda Abasa, egipatskog lidera Abdela Fataha el-Sisija, zatim turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana i jordanskog kralja Abdulaha, prenosi AFP.
Međutim, iako je ostalo manje od 24 časa do isteka ultimatuma, Abe je rekao da japanska vlada još nije stupila u kontakt sa pripadnicima IS.
U međuvremenu, dve osobe koje imaju značajne kontakte, ponudile su se da pokušaju da pregovaraju sa pripadnicima IS o oslobađanju talaca, rekao je generalni sekretar vlade Japana, Jošihide Suga.
Pogledajte i: