ПАРЕ ИЛИ ЖИВОТ: Може ли дипломатија спасити заробљене Јапанце од Исламске државе?
Јапански премијер Шинзо Абе изјавио је да његова влада чини све што може да ослободи двојицу талаца које држе екстремисти организације Исламска држава (ИС), преноси Асошијетед прес.
Организација Исламска држава објавила је у уторак видео-снимак у коме прети да ће убити јапанског новинара Кенђи Готоа и власника безбедносне фирме Харуна Јакаву, уколико јапанске власти не плате 200 милиона долара тој екстремистичкој организацији. Они захтевају да се у року од 72 сата исплати наведени износ или ће у супротном убити двојицу Јапанаца.
Абе је у изјави, по повратку у Токио после посете земљама Блиског истока, рекао да је сада трка са временом, додајући да ће влада употребити сва дипломатска средства да ослободи двојицу Јапанаца.
Међутим, да ли ће дипломатија у "комуникацији" са Исламском државом бити успешна, време ће показати. До сада су џихадисти погубили све заробљенике који су се појавили на видео снимцима са условима за њихово ослобађање. Ипак, постоји преседан који је показао да је могуће дипломатијом ослободити таоце Исламске државе.
У јуну прошле године, ИС је заробио 49 чланова турског конзулата у Мосулу, другом по величини граду у Ираку. Особље конзулата је држано тачно 101 дан (до 20. септембра) када су коначно ослобођени. Турска је тврдила да је ослобађање постигнуто искључиво дипломатијом.
Међутим, убрзо су се појавиле информације да је Анкара заузврат морала да пребаци у Сирију готово 180 припадника Исламске државе из Турске. Причу је први објавио турски дневни лист "Араф" који наводи да су турске власти "покупиле" милитанте из турских болница и затвора широм земље.
У сваком случају, једно је јасно: турске власти су морале да испуне одређене услове Исламске државе пре него што њихови држављани буду пуштени на слободу. Да ли ту реч о исплати одређене суме или пуштању 180 њених припадника из Турске и није толико битно колико је битна чињеница да су таоци на крају пуштени када је договор постигнут и испоштован.
The Исис хостагес who хаве беен гивен 72 хоурс то ливе https://t.co/qWYd0a3WBk pic.twitter.com/SSmGDiYjhT
— The Индепендент (@Independent) January 20, 2015
Поред тога, услов за пуштање погубљених америчких и британских новинара био је политичке природе, што власти ових земаља, истакнутих чланова анти-ИС коалиције, нису могле да испуне. Док је у случају заробљених Јапанца реч о откупу.
То значи да постоји велика шанса да Исламска држава ослободи заробљене Јапанце ако влада у Токију одлучи да плати суму од 200 милиона долара тој екстремистичкој организацији.
Јоурналист Готō Кењи (пицтуред) анд Yukawa Харуна appear ин ИСИС видео демандинг $200 million рансом фром .го.јп pic.twitter.com/zHri6MhkYh
— Nippon.com (@nippon_en) January 20, 2015
Премијер Абе се свакако налази пред тешким избором - да отворено плати уцену екстремистима или затражи од неке савезничке државе, попут САД, да покуша да крене са ризичним ослобађањем отетих Јапанаца, наводи АП. Међутим, то се није показало претерено ефикасним у прошлости.
Абе, који је због талачке кризе прекинуо блискоисточну турнеју и вратио се у Токио, навео је да је затражио помоћ од палестинског председника Махмуда Абаса, египатског лидера Абдела Фатаха ел-Сисија, затим турског председника Реџепа Тајипа Ердогана и јорданског краља Абдулаха, преноси АФП.
Међутим, иако је остало мање од 24 часа до истека ултиматума, Абе је рекао да јапанска влада још није ступила у контакт са припадницима ИС.
У међувремену, две особе које имају значајне контакте, понудиле су се да покушају да преговарају са припадницима ИС о ослобађању талаца, рекао је генерални секретар владе Јапана, Јошихиде Суга.
Погледајте и: