NA DANAŠNJI DAN 2005. GODINE: Osvojeno svetsko zlato u vaterpolu, pretposlednje za SCG (VIDEO)
Predvođeni selektorom Petrom Porobićem i najboljim strelcem i igračem turnira u Montrealu Aleksandrom Šapićem, reprezentativci ostvarili sve pobede, a u spektakularnom finalu su bili bolji od Mađarske.
Trideseti jul biće zlatnim slovima upisan u istoriju našeg sporta. Na današnji dan 2005. Srbija i Crna Gora je postala prvak sveta u vaterpolu. U finalu u Montrealu savladana je Mađarska 8:7. Bilo je to treće svetsko zlato za vaterpoliste posle Madrida (1986) i Perta (1991).
SCG je bila u Grupi B gde je pobedila Kubu (21:1), Japan (17:5) i SAD (8:4), pa je kao prvoplasirala izborila direktan plasman u četvrtfinale. Tamo je savladana Rumunija (10:8), a posle velike borbe u polufinalu je pobeđena i Hrvatska (5:4).
Finale je bila repriza borbe za zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Atini godinu dana ranije. Tada su Mađari pobedili iako je SCG povela 3:0. Bilo je vreme za naplatu dugova. Kao što se i očekivalo finale je bilo spektakularno. Obe ekipe su se smenjivale u vođstvu, a jedan od ključnih momenata je možda bio kada je u drugoj četvrtini Denis Šefik odbranio četverac (peterci su kasnije uvedeni) Gergeljiju Kišu. Tada je protivnik vodio 2:1 i da je poveo sa dva gola razlike bio bi veoma blizu zlata.
Na početku poslednje četvrtine Danilo Ikodinović i Boris Zloković su doveli SCG u vođstvo 7:5, ali je Tamaš Molnar sa dva gola izjednačio na 7:7. Poslednji gol na meču je postigao Ikodinović za 8:7, ali tu nije bio kraj drame.
Mađari su u poslednjem minutu izgubili loptu, pa su napravili taktički četverac (selektor Deneš Kemenji tražio tajm aut iako nije imao pravo). Najstrožu kaznu je izveo Danilo Ikodinović, ali je pogodio prečku. Usledila je fanatična odbrana, protivniku je oduzeta lopta i slavlje je moglo da počne.
Na taj način je nastavljena fenomenalna serija jer su naši vaterpolisti od 2000. godine na svakom takmičenju osvajali medalju. Seriju je započeo Nenad Manojlović na Olimpijskim igrama u Sidneju, a nasledio ga je Petar Porobić kojem je ovo bilo prvo veliko takmičenje.
Aleksandar Šapić je bio najbolji strelac (26 golova) i MVP takmičenja, a sa Vladimirom Vujasinovićem se našao u idealnom timu šampionata. Bila je to pretposlednja medalja za vaterpolo reprezentaciju Srbije i Crne Gore. Već polovinom avgusta Beograd je bio domaćin finalnog turnira Svetske lige. Mađari su došli u izmenjenom sastavu, i tako dodatno olakšali posao SCG da sa velike scene ode sa zlatnom medaljom. U finalu je savladana upravo Mađarska sa ubedljivih 16:6.
Maja naredne godine održan je referendum posle kojeg su Srbija i Crna Gora postale samostalne države.
GDE SU DANAS:
Denis Šefik – On je prvo branio za Srbiju, ali je posle Olimpijskih igara u Pekingu igrao za Crnu Goru. Već godinama brani za Crvenu zvezdu sa kojom je 2013. osvojio Ligu šampiona.
Petar Trbojević – Naredne godine je sa Srbijom u Beogradu postao evropski prvak, a potom se povukao.
Vanja Udovičić – Postao je jedan od najboljih vaterpolista sveta i godinama stub srpske reprezentacije. Sada je ministar omladine i sporta.
Dejan Savić – Uspešnu igračku je zamenio podjednako uspešnom trenerskom karijerom. Igranjem je prestao da se bavi 2011, a potom je 2013. kao trener Crvene zvezde osvojio Ligu šampiona, a prošle godine je predvodio „delfine“ do evropske titule u Budimpešti.
Danilo Ikodinović – Bio je srpski reprezentativac do Evropskog prvenstva 2008. kada je neposredno pred to takmičenje imao tešku saobraćajnu nesreću iz koje je jedva izvukao živu glavu.
Aleksandar Šapić – Vaterpolom se bavio do 2009, a godinu dana ranije se oprostio od reprezentacije posle Olimpijskih igara u Pekingu. Potom se posvetio politici, a od 2012. je predsednik Opštine Novi Beograd.
Vladimir Vujasinović – Od reprezentacije Srbije se oprostio sa olimpijskom medaljom iz Pekinga, ali je vaterpolo igrao do 2012. Godinu dana ranije je sa Partizanom osvojio Ligu šampiona. I on je postao odličan trener, a ove godine je sa Partizanom bio prvak Srbije.
Slobodan Nikić – I dalje igra i jedan je od nezamenljivih igrača u srpskoj reprezentaciji sa kojom je osvojio brojne medalje. Od 2012. je član Galatasaraja.
Zdravko Radić, Nikola Janović, Mlađan Janović, Vladimir Gojković, Boris Zloković, Predrag Jokić – Od naredne godine su igrali za Crnu Goru sa kojom su bili evropski prvaci 2008. u Malagi. Radić nekoliko godina brani za kragujevački Radnički.
Petar Porobić – Postao je prvi selektor Crne Gore sa kojom je osvojio evropsko zlato u Malagi 2008.