NA PUT BEZ STRESA: Osam saveta za bezbrižnije putovanje
Putovanje je uvek lepo iskustvo, ali pripreme za njega mogu i najmirnije osobe da dovedu do ludila. Te ne zaboravi punjač, te spakuj čarape, nađi pasoš... Može biti prilično frustrirajuće, pa da ne biste gubili živce, predstavljamo vam načine na koje da izbegnete stres pre polaska na put.
1. Napravite listu za pakovanje
Ukoliko nabrajate u glavi stvari koje treba da ponesete, iscrpećete se mentalno pre nego što krenete. A i velika je verovatnoća da ćete nešto zaboraviti. Zato je najbolje da sve neophodne stvari zapišete. Napravite dve liste. Prva neka sadrži odevne stvari koje bi trebalo da ponesete: donji veš, čarape, ešarpe, omiljenu majicu, ogrlicu, cipele, jaknu ili kupaći kostim. Kako ih pakujete u kofer, štiklirajte na listi i budite mirni znajući da ste to spakovali. Druga lista treba da sadrži stvari koje pakujete u ručni prtljag ili koje vam trebaju do trenutka do kad ne pođete. Tako bi na toj listi trebalo da se nađi lični dokumenti, neseser, putna karta, mp3 plejer, knjige ili časopis, punjač za telefon, fotoaparat, tečnost za sočiva i naočare za vid (ukoliko ih koristite), naočare za sunce...
2. Raspitajte se o mestu koje posećujete
Ukoliko putujete sa turističkom agencijom, izleti mogu biti papreno skupi, a za neka mesta vam čak nisu ni potrebni. Uštedite koju paru i istražite koje opcije vam nudi destinacija na koju putujete. Na određene lokacije je bolje da idete u grupnoj turi sa vodičem koji će vam dati detaljne informacije o lokalitetu koji posećujete, ali to ne mora nužno biti u okviru agencije sa kojom ste pošli. Lokalne turističke agencije i vodiči mogu biti znatno jeftiniji, pa ako vam engleski jezik ne predstavlja problem, ovo može da bude veoma zanimljiva opcija. Na Internetu možete naći apsolutno sve što vas zanima, pa kada se dobro informišete, možete da kupite mapu i samostalno istražujete mesto koje posećujete. Takođe proučite i eventualne kulturalne razlike.
3. Spakujte se na vreme
Ukoliko čekate na zadnji čas kako biste spakovali kofere, velika je mogućnost da ćete zaboraviti nešto. Takođe, može da se desi da pretrpate prtljag i ponesete stvari koje vam uopšte ne trebaju. Koje možda uopšte ni ne nosite. Zato je najbolje da odvojite malo vremena, osmislite kombinacije, isprobate ih i imate uopštenu ideju šta ćete da ponesete. A to ne možete da uradite dva sata pre polaska. Zato olakšajte sebi i spakujte se ranije. Mali savet: odeću rolajte umesto da je slažete, dobićete više mesta u koferu.
4. Ponesite dodatno novca
Iako mislite da vam ne treba, činjenica da imate više novca sa sobom će vas rasteretiti. Nikada se ne zna šta može da se desi, pa je određen "štek" neophodan. Ukoliko letite avionom, može da se desi da vam je let odložen, pa treba da čekićate po par sati, a cene hrane i pića na aerodromima duplo su veće od normalnih i mogu lako da vam iscrpe budžet pre nego što i pođete. Ili možete da se izgubite istražujući grad, pa vam treba taksi da se vratite. U svakom slučaju, ponesite dodatni novac, zlu ne trebalo...
5. Spremite kreditnu karticu na sigurno mesto
Ukoliko se desi da ste baš toliki baksuz da vam ukradu novčanik, bar nećete ostati totalno bez novca. Stavite je u neku skrivenu pregradu ili u džepić odeće, gde ne može da ispadne ili se prelomi, a opet je sakrivena od pogleda i lepljivih prstiju. Ili je jednostavno ostavite u hotelskom sefu ili na sigurnom mestu gde odsedate.
6. Napravite kopiju dokumenata
Napravite kopije pasoša, kreditne kartice, lične karte i vozačke dozvole ako je nosite. Jednu kopiju ostavite kod kuće, a drugu ponesite sa sobom. U tom slučaju, ako se nešto desi, imaćete sve informacije sa sobom. Takođe, ukoliko ste u stranoj zemlji, a nestane vam pasoš, procedura vraćanja kući biće mnogo lakša kada imate dokaz o svom identitetu. Bilo bi dobro da unapred saznate adresu najbližeg konzulata Srbije, kako biste što pre došli do dokumenata.
7. Raspitajte se o politici avio kompanije sa kojom letite
Kada putujete avionom, informišite se koliko kofera možete da ponesete i koja im je maksimalna kilaža. Dosta ljudi ne zna da srpska kompanija Air Serbia, kao i crnogorski Montenegro Airlines od skoro imaju politiku predavanja maksimalno jednog kofera težine do 20kg. Nebitno je ako imate dva kofera od po 10kg, za drugi kofer se dodatno plaća, bez obzira na ukupnu kilažu. Što baš i nema neke logike, ali tako je kako je. Sa sobom možete poneti još jednu putnu torbu ili omanji kofer, dimenzija koje staju u pregradu iznad sedišta. Dobro se raspitajte o kompanijama kojima letite i uslovima koje imaju, da ne biste morali da se prepakivate na aerodromu ili da doplaćujete kartu zbog neinformisanosti.
8. Zanimacije
Pogledajte i:
ČUDO PRIRODE: Prošetajte se po oblacima
BELIZE: Preletite džunglu, plivajte sa ajkulama, ulovite večeru
NOVA VRSTA TURIZMA U RIMU: Džoging ture!
Ne zaboravite da ponesete nešto čime ćete se zanimati dok čekate let ili idete na dužu vožnju autobusom ili vozom. Izaberite neku dobru knjigu ili časopise koje volite i napunite telefon ili mp3 plejer omiljenim numerama. Ukoliko nosite laptop, skinite neki film, samo obratite pažnju da ne bude predugačak, kako vam baterija ne bi crkla baš kada radnja krene da se zahuktava. Takođe, limitirajte korišćenje interneta na telefonu, jer on troši mnogo energije, pa vam baterija može iscureti kada vam je telefon najpotrebniji.