НА ПУТ БЕЗ СТРЕСА: Осам савета за безбрижније путовање
Путовање је увек лепо искуство, али припреме за њега могу и најмирније особе да доведу до лудила. Те не заборави пуњач, те спакуј чарапе, нађи пасош... Може бити прилично фрустрирајуће, па да не бисте губили живце, представљамо вам начине на које да избегнете стрес пре поласка на пут.
1. Направите листу за паковање
Уколико набрајате у глави ствари које треба да понесете, исцрпећете се ментално пре него што кренете. А и велика је вероватноћа да ћете нешто заборавити. Зато је најбоље да све неопходне ствари запишете. Направите две листе. Прва нека садржи одевне ствари које би требало да понесете: доњи веш, чарапе, ешарпе, омиљену мајицу, огрлицу, ципеле, јакну или купаћи костим. Како их пакујете у кофер, штиклирајте на листи и будите мирни знајући да сте то спаковали. Друга листа треба да садржи ствари које пакујете у ручни пртљаг или које вам требају до тренутка до кад не пођете. Тако би на тој листи требало да се нађи лични документи, несесер, путна карта, мп3 плејер, књиге или часопис, пуњач за телефон, фотоапарат, течност за сочива и наочаре за вид (уколико их користите), наочаре за сунце...
2. Распитајте се о месту које посећујете
Уколико путујете са туристичком агенцијом, излети могу бити папрено скупи, а за нека места вам чак нису ни потребни. Уштедите коју пару и истражите које опције вам нуди дестинација на коју путујете. На одређене локације је боље да идете у групној тури са водичем који ће вам дати детаљне информације о локалитету који посећујете, али то не мора нужно бити у оквиру агенције са којом сте пошли. Локалне туристичке агенције и водичи могу бити знатно јефтинији, па ако вам енглески језик не представља проблем, ово може да буде веома занимљива опција. На Интернету можете наћи апсолутно све што вас занима, па када се добро информишете, можете да купите мапу и самостално истражујете место које посећујете. Такође проучите и евентуалне културалне разлике.
3. Спакујте се на време
Уколико чекате на задњи час како бисте спаковали кофере, велика је могућност да ћете заборавити нешто. Такође, може да се деси да претрпате пртљаг и понесете ствари које вам уопште не требају. Које можда уопште ни не носите. Зато је најбоље да одвојите мало времена, осмислите комбинације, испробате их и имате уопштену идеју шта ћете да понесете. А то не можете да урадите два сата пре поласка. Зато олакшајте себи и спакујте се раније. Мали савет: одећу ролајте уместо да је слажете, добићете више места у коферу.
4. Понесите додатно новца
Иако мислите да вам не треба, чињеница да имате више новца са собом ће вас растеретити. Никада се не зна шта може да се деси, па је одређен "штек" неопходан. Уколико летите авионом, може да се деси да вам је лет одложен, па треба да чекићате по пар сати, а цене хране и пића на аеродромима дупло су веће од нормалних и могу лако да вам исцрпе буџет пре него што и пођете. Или можете да се изгубите истражујући град, па вам треба такси да се вратите. У сваком случају, понесите додатни новац, злу не требало...
5. Спремите кредитну картицу на сигурно место
Уколико се деси да сте баш толики баксуз да вам украду новчаник, бар нећете остати тотално без новца. Ставите је у неку скривену преграду или у џепић одеће, где не може да испадне или се преломи, а опет је сакривена од погледа и лепљивих прстију. Или је једноставно оставите у хотелском сефу или на сигурном месту где одседате.
6. Направите копију докумената
Направите копије пасоша, кредитне картице, личне карте и возачке дозволе ако је носите. Једну копију оставите код куће, а другу понесите са собом. У том случају, ако се нешто деси, имаћете све информације са собом. Такође, уколико сте у страној земљи, а нестане вам пасош, процедура враћања кући биће много лакша када имате доказ о свом идентитету. Било би добро да унапред сазнате адресу најближег конзулата Србије, како бисте што пре дошли до докумената.
7. Распитајте се о политици авио компаније са којом летите
Када путујете авионом, информишите се колико кофера можете да понесете и која им је максимална килажа. Доста људи не зна да српска компанија Аир Сербиа, као и црногорски Монтенегро Аирлинес од скоро имају политику предавања максимално једног кофера тежине до 20кг. Небитно је ако имате два кофера од по 10кг, за други кофер се додатно плаћа, без обзира на укупну килажу. Што баш и нема неке логике, али тако је како је. Са собом можете понети још једну путну торбу или омањи кофер, димензија које стају у преграду изнад седишта. Добро се распитајте о компанијама којима летите и условима које имају, да не бисте морали да се препакивате на аеродрому или да доплаћујете карту због неинформисаности.
8. Занимације
Погледајте и:
ЧУДО ПРИРОДЕ: Прошетајте се по облацима
БЕЛИЗЕ: Прелетите џунглу, пливајте са ајкулама, уловите вечеру
НОВА ВРСТА ТУРИЗМА У РИМУ: Џогинг туре!
Не заборавите да понесете нешто чиме ћете се занимати док чекате лет или идете на дужу вожњу аутобусом или возом. Изаберите неку добру књигу или часописе које волите и напуните телефон или мп3 плејер омиљеним нумерама. Уколико носите лаптоп, скините неки филм, само обратите пажњу да не буде предугачак, како вам батерија не би цркла баш када радња крене да се захуктава. Такође, лимитирајте коришћење интернета на телефону, јер он троши много енергије, па вам батерија може исцурети када вам је телефон најпотребнији.