Najbolje destinacije za vozače
Samo za hrabre vozače, željne uzbuđenja!
Muškarci su uvek bili strastveni po pitanju vožnje. Biti za volanom stvar je uživanja, a faktor blažeg ili nepostojećeg ograničenja brzine čini vožnju još uzbudljivijom. Ovo su neke od najuzbudljivijih puteva za vožnju na svetu.
Autobahn, Nemačka
Od prvog autoputa na svetu, koji je sagrađen na potezu Keln – Bon, Nemačka je postala zemlja sa legendarnim autoputevima na kojima je moguće dostići uzbuđenje bez granica. Ipak, uprkos opštem mišljenju, samo oko polovine autoputeva nema ograničenje brzine i većina njih se nalazi u južnoj Nemačkoj.
Bolonja, Italija
Bolonja je čuvena italijanska regija u kojoj su svoju magiju stvorili Ferari i Lamborgini. Brza vožnja kroz uske seoske ulice, podnožja i planine stvara utisak da vozite nekada čuvenu uličnu trku Mille Miglia (Hiljadu Milja). Policija je u ovim krajevima poznata kao blaga ali ne opašta sve. Da biste stekli najbolje iskustvo vožnje u Bolonji, skrenite na strade bianchi (seoski putevi).
Vijadukt Milo, Francuska
Područje oko južnog francuskog gradića Milo pravi je raj za vožnju, tu su ispunjeni svi standardi dobre vožnje i vozač uvek oseća potrebu za dodatnim kilometrom vožnje. Ono što ovu rutu čini zaista posebnom je vijadukt Milo, sagrađen nad rekom Tarn. Međutim, vijadukt Milo nije običan most. On sa četvorotračnim putem i visinom od 340 metara na svom najvišem delu, čime je potukao dotadašnjeg evropskog kralja visine koji se nalazi u Austriji, predstavlja pravu atrakciju.
Stelvio Pass, Italija
Ovaj put ide preko istočnih Alpa ali tokom ovog puta nema opuštanja. Sa 48 krivina, trudićete se iz petnih žila da održite svoj auto na planini, a ako znate da to nije uspelo Sterlingu Mosu, vozaču Formule 1, jasno vam je koliko je to zahtevan zadatak. Ovo je jako teška ruta i ne nudi veliki broj atrakcija.
Transfagarasan, Rumunija
Ako tražite zadivljujuće vidike, uzbudiljive planinske puteve i primamljive mistične krajolike, onda je čuvena ruta Transfagarasan u Rumuniji pravo mesto za vas. Ovaj put sagradio je Čaušesku 1970. godine kao odgovor na sovjetsku invaziju Čehoslovačke, a put je služio za odbranu vanjskih granica države od sličnog napada. Ovaj put se penje na preko 2.000 metara nadmorske visine i sa njega se pružaju divni prizori ali najupečatljivija tačka rute je deo od 890 metara koji ne pruža nikakav vidik. Neosvetljeni tunel predstavlja granicu između pustog i snegom zavejanog severa i bujnih zelenih dolina na jugu. Ovaj put treba na vreme planirati jer je zbog promenljivog vremena moguće zatvaranje ovog puta, čak i u letnjim mesecima. Ako planirate put ovom rutom ponesite dosta tople odeće, dovoljno zaliha i obavestite nekog o svojoj ruti.