Najdublje ekonomske reforme do sada
BEOGRAD - Podsticajne mere nove Vlade Srbije sprečiće ulazak srpske ekonomije u recesiju i omogućiće da rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2014. bude jedan odsto, ocenio je danas Istraživački tim Rajfajzen banke.
Kako se ocenjuje u izveštaju povodom formiranja nove Vlade Srbije, nastavak pregovora sa EU podupreće priliv direktnih stranih investicija, ali će se efekti novih investicija na ekonomiju videti u srednjem roku.
Ocenjeno je i da će naplata poreza biti slabija od očekivane, zbog neujednačenog ekonomskog oporavka.
Primena novog paketa fiskalnih mera će otvoriti prostor da Narodna banka Srbije(NBS) započne smanjenje referentne kamatne stope, ali veoma postepeno zbog rizika povezanih sa sprovođenjem reformi. AnalitičarI su ocenili i da će NBS zadržati oprezan stav prema kursu dinara, ali da bi mogla da naginje ka slabljenju dinara prema evru da bi podržala rast izvoza koji posustaje.
"Podržavamo reformsku orijentaciju Vlade Srbije, ali smo zabrinuti da li administracija ima kapacitet da ispuni kratke rokove, posebno rok za završetak restuktruriranja 153 preduzeća do 14. decembra", navodi se. Javni sektor ima višak zaposlenih, ali je istovremeno neefikasan i skup i pruža usluge lošeg kvaliteta.
"S obzirom na to da sada nijedna Vlada nije započela tako duboke I dalekosežne reforme, neophodan je nacionalni konsenzus da primena reformi ide glatko, bez prekida u vidu štrajkova ili drugih vidova odbijanja reformi", navodi se i ocenjuje da je Vučić na određenom nivou to obezbedio.