Најдубље економске реформе до сада
БЕОГРАД - Подстицајне мере нове Владе Србије спречиће улазак српске економије у рецесију и омогућиће да раст бруто домаћег производа (БДП) у 2014. буде један одсто, оценио је данас Истраживачки тим Рајфајзен банке.
Како се оцењује у извештају поводом формирања нове Владе Србије, наставак преговора са ЕУ подупреће прилив директних страних инвестиција, али ће се ефекти нових инвестиција на економију видети у средњем року.
Оцењено је и да ће наплата пореза бити слабија од очекиване, због неуједначеног економског опоравка.
Примена новог пакета фискалних мера ће отворити простор да Народна банка Србије(НБС) започне смањење референтне каматне стопе, али веома постепено због ризика повезаних са спровођењем реформи. АналитичарИ су оценили и да ће НБС задржати опрезан став према курсу динара, али да би могла да нагиње ка слабљењу динара према евру да би подржала раст извоза који посустаје.
"Подржавамо реформску оријентацију Владе Србије, али смо забринути да ли администрација има капацитет да испуни кратке рокове, посебно рок за завршетак рестуктрурирања 153 предузећа до 14. децембра", наводи се. Јавни сектор има вишак запослених, али је истовремено неефикасан и скуп и пружа услуге лошег квалитета.
"С обзиром на то да сада ниједна Влада није започела тако дубоке И далекосежне реформе, неопходан је национални консензус да примена реформи иде глатко, без прекида у виду штрајкова или других видова одбијања реформи", наводи се и оцењује да је Вучић на одређеном нивоу то обезбедио.