NAJOKRUTNIJA ŽENA U ISTORIJI: Na "farmi beba"ubila 400 novorođenčadi! (VIDEO)
Iako su serijske ubice uglavnom muškarci, postoje i slučajevi kada su grozne zločine činile i žene.
Amelia Elizabet Dajer bila je jedna od najbrutalnijih ubica u istoriji. Više od 20 godina ubijala je novorođenčad u viktorijansko doba Engleske. Sudili su joj i obesili je za ubistvo jedne bebe, a sumnja se da je ubila čak 400, a možda i više.
Rođena je 1837. u malom selu istočno od Bristola. Bila je najmlađa od petero dece. Naučila je da čita i da piše i volela je književnost, a posebno poeziju. Majka joj je bila psihički bolesnik. Amelia je svedočila o majčinim nasilnim ispadima i brinula se o njoj do njene smrti. Nakon majčine smrti živela je sa tetkom u Bristolu. Kad joj je otac umro, njen najstariji brat je preuzeo njegov posao. Od braće se otuđila i otišla u Bristol gde je upoznala Džordža Tomasa i za njega se udala. On je imao 59 godina, a Amelia 24. Kad su se venčavali slagali su za godine kako razlika ne bi bila tako velika. Ona je dodala 6 godina, a on oduzeo 11. Kasnije je postala medicinska sestra.
Upoznala je babicu Elen Dane koja ju naučila kako može lagodno da živi od "brige" za neželjenu decu. Dane je u vlastitoj kući primala majke koje su rađale nezakonitu decu. Nakon porođaja bebe su ostavljale Elen koja je decu davala na usvajanje ili ih je ostavljala da umru od gladi. Radilo se o tzv. "farmama beba" na kojima su majke ostavljale nezakonitu decu za koju se nisu mogle da se brinu. Ljudi koji su vodili takve "farme" bebe su uzimali zbog novca i za decu se nisu brinuli. Takva je bila i Dane. Kasnije je pobegla u SAD kako je ne bi otkrili.
Dane je dobro zarađivala jer su očevi, koji su često dolazili iz bogatih porodica, plaćali i po 50 do 80 funti kako se ne bi saznao njihov identitet. U većini slučajeva plaćale su i majke, koje su htele da se njihov "nemoral" zataška. Njima je naplaćivala pet funti. Bebe je, kako bi uštedela novac, ostavljala da umru od gladi. One bebe koje su previše plakale omamljivala je alkoholom ili nekim drugim opijumom. Majke koje su se vraćale da bi videle svoju decu je odbijala.
Amelia je, nakon što je rodila kćer, nakratko prekinula da radi kao medicinska sestra, ali nakon što joj je 1869. umro suprug, morala je da nađe izvor prihoda, a farma beba bila je laka zarada. Obećavala je roditeljima da je ona ozbiljna i odgovorna i da će se dobro brinuti za njihovu decu. Ali i ona je decu zanemarivala, umirala su od gladi, a neke bebe je ubijala. Godine 1879. našla se pod istragom, jer je lekar dobio dojavu o velikom broju smrti dece u ustanovi koja se zvala "Dyer's care". Na kraju je bila osuđena za zanemarivanje dece i dobila je šest meseci teškog rada. Nekoliko puta bila je i u ludnici. Amelia nikada nije bila bolesna, samo je glumila napade svaki put kada je trebala da se sakrije od policije.
U Temzi našli mrtve bebe
Krajem martu 1896. jedan brodar pronašao je u Temzi torbu u kojoj je bilo telo bebe. Detektiv je u torbi našao trakicu železničke stanice u Bristolu na kojoj je bilo ime Tomas i adresa. Policija je imala dovoljno dokaza da torbu poveže s Dajer, ali nedovoljno da je povežu s ozbiljnim zločinom. Počeli su da joj nadziru kuću. Namamili su je tako što su joj dogovorili sastanak s mladom majkom. Umesto devojke pojavila se policija. Pretražili su joj kuću. Nisu našli ljudske ostatke, ali su našli niz dokaza: traku, telegrame kojima je dogovarala usvajanja, pisma majki koje se raspituju za svoju decu.
Policija je zaključila da je u zadnjih nekoliko meseci kod gospođe Tomas završilo najmanje 12 dece. Policija je zaključila i da je Amelia opet htela da se preseli. Konačno je uhvaćena 4. aprila i optužena za ubistvo. Iako se branila da je neuračunljiva, sud joj nije poverovao i osuđena je na smrt. Obesili su je 1896 godine.
Pogledajte i: