RAT U SIRIJI ZAVRŠEN? Vojska nakon 40 meseci zauzela Alepo! (MAPA)
Najveća prekretnica rata u Siriji se desila - Alepo je opkoljen i pobunjenici su odsečeni. Da li se nazire kraj rata u Siriji?
Napomena: Ovaj tekst pisan je u trenutku žestokog bombardovanja ključne logističke rute kojom su militanti u najvećem sirijskom gradu Alepu dobijali podršku iz Turske još od leta 2012. godine. Pre završetka teksta logistička ruta je slomljena i sirijska vojska je potpuno opkolila Alepo. Ovaj grad je danas, po prvi put od 2012., pod obručem i ovo je jedna od najvećih prekretnica rata u Siriji. Odmah po potvrdi ove informacije prekinuti su mirovni pregovori u Ženevi. Sledi nastavak teksta pisan 2 sata pre nego što je logistička ruta, uz znatnu potporu ruskih vazdušnih snaga, slomljena.
#BREAKING NEWS: THE SIEGE HAS BEEN LIFTED AFTER 3 YEARS #SAA #Zahraa #الزهراء #نبل #حلب #Aleppo pic.twitter.com/RV7FhiEs13— SAA Reporter (@Syria_Protector) February 3, 2016
Kako prenose opozicioni izvori, sirijska vojska potpomognuta ruskim vazdušnim snagama nalazi se na korak od prekidanja kritične logističke rute kojom militanti dobijaju podršku u gradu Alepo. Ukoliko sirijska vojska uspe, a zadnjih dana napreduju po tom pitanju, militanti će ostati potpuno opkoljeni, piše advance.hr
Opozicija je odbila da se u Ženevi sastane sa izaslanikom UN de Misturom, a u izjavi su osudili "masivnu i ubrzanu rusku i režimsku agresiju na Alepo i Homs" navodeći kako aktuelna situacija na terenu može da ugrozi politički proces.
Militanti na terenu međutim ističu kako je napad sirijske vojske severno od Alepa najintenzivniji do sada. Jedan od njihovih zapovednika rekao je kako bi se opozicioni deo grada Alepa -(grad je podeljen na istočni deo koji kontrolišu militanti, i zapadni deo koji je pod kontrolom sirijske vojske) uskoro mogao biti potpuno opkoljen. Takođe je pozvao strane zemlje koje ih potpomažu već godinama da im pošalju hitno još oružja.
SIRIJSKA VOJSKA POKRENULA NAJVEĆU OFANZIVU! Ljudi masovno beže prema Turskoj
Politička opozicija u Ženevi pak poručuje kako odbijaju pregovore sve dok se ne prestane sa bombardovanjem civilnih ciljeva.
To je već postao ustaljen manir da se svaki put kada se njihovi militanti nađu u problemima, igra na kartu bombardovanih civila.
Nema sumnje da civili ginu, ali ginu s obe strane i još od početka rata. Militanti će teško moći da spasu vlastite pozicije pozivajući se na zločine protiv civilnog stanovništva, pre svega što više nemaju ni približno onoliko veliku podršku Zapadne javnosti kao što su imali pre nekoliko godina.
Kada je započela bitka za Alepo, u leto 2012. godine, situacija je, po pitanju percepcije, bila znatno drugačija - tada su militanti još uvek imali znatnu potporu Zapadne javnosti, dok je sirijska vojska u ekstremnim slučajevima čak nazivana genocidnom organizacijom. No, u međuvremenu su se stvari znatno promenile - Zapadna publika, mada vodeći mediji nisu baš doprineli tome, shvatila je da je rat u Siriji daleko kompleksniji nego što se to u početku prikazivalo, tako da je sada već gotovo svima jasno koja strana je brutalna.
.2/ Map showing area of army advance by @Syria_Protector pic.twitter.com/eolDNmAHbX— Hala Jaber (@HalaJaber) February 2, 2016
Zato je očekivano da predstavnici opozicije u Ženevi igraju na kartu civilnih žrtava, ali se postavlja pitanje samo da li će u to iko poverovati. Zapadna javnost je do sada već zauzela jedan krajnje ciničan stav koji bi se, na grub način, mogao sažeti otprilike ovako: "Svi su podjednako loši, nek se poubijaju", piše isti portal.
PREGOVORI U ŽENEVI: Sirijska vlada traži zabranu učešća dve terorističke grupe u pregovorima
Ta činjenica svakako će igrati ulogu sada kada se obruč oko Alepa zatvara. Međutim, podrška Zapadne javnosti može u svakom trenutku da postane tek trivijalno pitanje - setimo se samo invazije na Irak 2003. kada je velika većina stanovnika u Zapadnom svetu bila protiv te agresije ali je to nije sprečilo da se desi i ostavi preko milion mrtvih i trajni haos u celom regionu.
Što se tiče aktuelnih civilnih žrtava u Siriji, po tom pitanju se oglasio i sirijski ambasador pri UN-u, Bashar al-Ja'afari, rekavši kako bi opozicija, da je zaista zabrinuta za civilne žrtve, trebala barem spomenuti preko 60 mrtvih u Damasku što je rezultat terorističkog bombaškog napada IS u šiitskoj gradskoj četvrti.
Očito je da niko ne spominje žrtve druge strane. Razumljivo, jer za civilne žrtve su u ovom trenutku krive sve strane.
No, to znači da će aktuelna eskalacija sukoba biti još i kudikamo žešća, između ostalog zbog činjenice da u ovom trenutku - u ovoj možda završnici petogodišnjeg sukoba - gotovo niko više ne mari za civile.
Što se tiče ofanzive sirijske vojske severno od Alepa, ovo je njihova prva velika ofanziva od 30. septembra prošle godine (dan na koji se Rusija uključila u rat u Siriji) drugim rečima, ovo je prva velika ofanziva sirijske vojske potpomognuta ruskim vazdušnim snagama, a to bi moglo odigrati ključnu ulogu.
#SAA have entered in Maareset Al-Khan and clashing in the village +fire control road on Misqan pic.twitter.com/M7jclrz9jN— Военный Советник (@miladvisor) February 3, 2016
Logistička ruta o kojoj se ovde govori je od apsolutne važnosti za opstanak istočnog Alepa koji militanti drže pod kontrolom. Bez te rute bili bi ugušeni, baš kao što je i IS bio nedavno ugušen u iračkom gradu Ramadi, piše advance.hr
UDAR NA ISLAMISTE: Rusija uništila 500 objekata Islamske države za 72 sata
Govorimo o prostoru koji se nalazi između zapadnog dela Alepa, koji se nalazi pod kontrolom vladinih snaga, i šitskih naselja Nubul i al-Zahra, koja su lojalna sirijskoj vojsci.
- Logističke rute još uvek nisu prekinute, ali se nalaze na meti žestokog bombardovanja - rekao je Abu Jasine, zapovednik militantne grupe pod nazivom Levant Front.
- Ruski lovci nastoje da unište naša sedišta i prekinu logističke rute – ističe on i navodi kako ruski lovci rade "dan i noć" već tri dana na tome. Takođe je poručio kako su zbog toga pozvali svoje strane saveznike da im hitno dostave protivvazdušne rakete kako bi mogli da odbiju ovaj napad.
- Ukoliko ne dobijemo podršku, vojska bi mogla da opkoli Alepo i odseče put prema severu - rekao je Abu Jasine.
BIĆE POSLA ZA S-400: Moskva poručila Turskoj - čim uđete u Siriju PUCAMO!
Njegov komentar dolazi neposredno nakon što je sirijska vojska preuzela kontrolu nad naseljem Hardatnin koje se nalazi 10 kilometara severozapadno od Alepa.
Jedan drugi zapovednik militanata, Ahmed al-Seud, iz grupe Divizija 13 kaže da su poslali pojačanja, težu opremu.
- Izgleda da će ovo biti odlučujuća bitka severa. Poslali smo TOW raketne platforme, poslali smo sve tamo.
Podsetimo, američke TOW rakete (navođene protivtenkovske rakete) svakako su najpotentnije oružje sa kojim militanti trenutno raspolažu u svom arsenalu. Ovo snažno oružje direktno su dobili od strane američke CIA. Međutim, skoro da je izvesno da TOW rakete neće pomoći u obrani od ruskih bombardera.
ŽESTOKA OFANZIVA SIRIJSKE VOJSKE: Trupe napale džihadiste u razrušenom Alepu
Nema sumnje da je ulazak Rusije u sirijski haos svakako preokrenuo situaciju na terenu. Nije tajna da je sirijska vojska doživela par gubitaka u trenutku kada je Rusija odlučila da se uključiti.
Sada se postavlja pitanje, da li će se sada desiti još jedan preokret? Hoće li zaista neko spolja - recimo slobodno to tako - biti dovoljno lud da islamističkim militantima u Alepu, koji se od IS-a i Nusra Fronta razlikuju samo u finesama, šalje protivvazdušno oružje koje bi bilo u stanju da obara ruske vojne avione? Ukoliko se nešto tako dogodi, bila bi to ogromna eskalacija i potvrda da je pobeda u sirijskom ratu agresoru toliko bitna da je spreman da povuče i celi svet sa sobom ako treba.
Ali, pretpostavimo da se takav nepromišljeni potez ipak neće desiti. U tom slučaju obruč se steže, a kada se jednom stegne više se neće moći slomiti i to će se završiti porazom militanata u Alepu, militanata koji su sami u leto 2012. poručili da je ovo bitka svih bitaka, bitka koja će odlučiti o pobedniku u sirijskom ratu.
Najnovije informacije
ako prenose britanski BBC i drugi izvori, logistička ruta je slomljena. Ključna logistička ruta zbog koje su militanti uspevali više od 3 godine da drže pod kontrolom istočni deo grada je sinoć slomljena.
Obruč je stegnut - istočni Alepo je po prvi put nakon 40 meseci bitke odsečen od Turske odakle su militanti dobijali podršku.
Koje će biti posledice? Ogromne – najnovije vesti su da se mirovni pregovori u Ženevi "odlažu" do 25. februara. Međutim, pitanje je hoće li se i nastaviti - visoka predstavnica opozicione delegacije, Basma Kodmani, rekla je: - Opkoljavanje naših snaga u Alepu je strašan razvoj situacije. Time nam se zapravo poručuje da se ovde više nema o čemu razgovarati. Poručuje nam se - idite kući!".
Ovo je, bez sumnje, jedan od najvažnijih događaja u sklopu rata u Siriji još od početka, još od proleća 2011. Kako će druga strana odgovoriti na ovo? Na koji će način pokušati spasiti pad istočnog Alepa? Jedna stvar je sigurna, pokušaće, a idućih nekoliko dana moglo bi biti vrlo intenzivno.