РАТ У СИРИЈИ ЗАВРШЕН? Војска након 40 месеци заузела Алепо! (МАПА)
Највећа прекретница рата у Сирији се десила - Алепо је опкољен и побуњеници су одсечени. Да ли се назире крај рата у Сирији?
Напомена: Овај текст писан је у тренутку жестоког бомбардовања кључне логистичке руте којом су милитанти у највећем сиријском граду Алепу добијали подршку из Турске још од лета 2012. године. Пре завршетка текста логистичка рута је сломљена и сиријска војска је потпуно опколила Алепо. Овај град је данас, по први пут од 2012., под обручем и ово је једна од највећих прекретница рата у Сирији. Одмах по потврди ове информације прекинути су мировни преговори у Женеви. Следи наставак текста писан 2 сата пре него што је логистичка рута, уз знатну потпору руских ваздушних снага, сломљена.
#BREAKING NEWS: THE СИЕГЕ ХАС БЕЕН ЛИФТЕД АФТЕР 3 YEARS #SAA #Zahraa #الزهراء #نبل #حلب #Aleppo pic.twitter.com/RV7FhiEs13— САА Репортер (@Syria_Protector) February 3, 2016
Како преносе опозициони извори, сиријска војска потпомогнута руским ваздушним снагама налази се на корак од прекидања критичне логистичке руте којом милитанти добијају подршку у граду Алепо. Уколико сиријска војска успе, а задњих дана напредују по том питању, милитанти ће остати потпуно опкољени, пише адванце.хр
Опозиција је одбила да се у Женеви састане са изаслаником УН де Мистуром, а у изјави су осудили "масивну и убрзану руску и режимску агресију на Алепо и Хомс" наводећи како актуелна ситуација на терену може да угрози политички процес.
Милитанти на терену међутим истичу како је напад сиријске војске северно од Алепа најинтензивнији до сада. Један од њихових заповедника рекао је како би се опозициони део града Алепа -(град је подељен на источни део који контролишу милитанти, и западни део који је под контролом сиријске војске) ускоро могао бити потпуно опкољен. Такође је позвао стране земље које их потпомажу већ годинама да им пошаљу хитно још оружја.
СИРИЈСКА ВОЈСКА ПОКРЕНУЛА НАЈВЕЋУ ОФАНЗИВУ! Људи масовно беже према Турској
Политичка опозиција у Женеви пак поручује како одбијају преговоре све док се не престане са бомбардовањем цивилних циљева.
То је већ постао устаљен манир да се сваки пут када се њихови милитанти нађу у проблемима, игра на карту бомбардованих цивила.
Нема сумње да цивили гину, али гину с обе стране и још од почетка рата. Милитанти ће тешко моћи да спасу властите позиције позивајући се на злочине против цивилног становништва, пре свега што више немају ни приближно онолико велику подршку Западне јавности као што су имали пре неколико година.
Када је започела битка за Алепо, у лето 2012. године, ситуација је, по питању перцепције, била знатно другачија - тада су милитанти још увек имали знатну потпору Западне јавности, док је сиријска војска у екстремним случајевима чак називана геноцидном организацијом. Но, у међувремену су се ствари знатно промениле - Западна публика, мада водећи медији нису баш допринели томе, схватила је да је рат у Сирији далеко комплекснији него што се то у почетку приказивало, тако да је сада већ готово свима јасно која страна је брутална.
.2/ Мап showing ареа оф army адванце by @Syria_Protector pic.twitter.com/eolDNmAHbX— Хала Јабер (@HalaJaber) February 2, 2016
Зато је очекивано да представници опозиције у Женеви играју на карту цивилних жртава, али се поставља питање само да ли ће у то ико поверовати. Западна јавност је до сада већ заузела један крајње циничан став који би се, на груб начин, могао сажети отприлике овако: "Сви су подједнако лоши, нек се поубијају", пише исти портал.
ПРЕГОВОРИ У ЖЕНЕВИ: Сиријска влада тражи забрану учешћа две терористичке групе у преговорима
Та чињеница свакако ће играти улогу сада када се обруч око Алепа затвара. Међутим, подршка Западне јавности може у сваком тренутку да постане тек тривијално питање - сетимо се само инвазије на Ирак 2003. када је велика већина становника у Западном свету била против те агресије али је то није спречило да се деси и остави преко милион мртвих и трајни хаос у целом региону.
Што се тиче актуелних цивилних жртава у Сирији, по том питању се огласио и сиријски амбасадор при УН-у, Басхар ал-Ја'афари, рекавши како би опозиција, да је заиста забринута за цивилне жртве, требала барем споменути преко 60 мртвих у Дамаску што је резултат терористичког бомбашког напада ИС у шиитској градској четврти.
Очито је да нико не спомиње жртве друге стране. Разумљиво, јер за цивилне жртве су у овом тренутку криве све стране.
Но, то значи да ће актуелна ескалација сукоба бити још и кудикамо жешћа, између осталог због чињенице да у овом тренутку - у овој можда завршници петогодишњег сукоба - готово нико више не мари за цивиле.
Што се тиче офанзиве сиријске војске северно од Алепа, ово је њихова прва велика офанзива од 30. септембра прошле године (дан на који се Русија укључила у рат у Сирији) другим речима, ово је прва велика офанзива сиријске војске потпомогнута руским ваздушним снагама, а то би могло одиграти кључну улогу.
#SAA хаве ентеред ин Мааресет Ал-Кхан анд цласхинг ин the village фире цонтрол роад он Misqan pic.twitter.com/M7jclrz9jN— Военный Советник (@miladvisor) February 3, 2016
Логистичка рута о којој се овде говори је од апсолутне важности за опстанак источног Алепа који милитанти држе под контролом. Без те руте били би угушени, баш као што је и ИС био недавно угушен у ирачком граду Рамади, пише адванце.хр
УДАР НА ИСЛАМИСТЕ: Русија уништила 500 објеката Исламске државе за 72 сата
Говоримо о простору који се налази између западног дела Алепа, који се налази под контролом владиних снага, и шитских насеља Нубул и ал-Захра, која су лојална сиријској војсци.
- Логистичке руте још увек нису прекинуте, али се налазе на мети жестоког бомбардовања - рекао је Абу Јасине, заповедник милитантне групе под називом Левант Фронт.
- Руски ловци настоје да униште наша седишта и прекину логистичке руте – истиче он и наводи како руски ловци раде "дан и ноћ" већ три дана на томе. Такође је поручио како су због тога позвали своје стране савезнике да им хитно доставе противваздушне ракете како би могли да одбију овај напад.
- Уколико не добијемо подршку, војска би могла да опколи Алепо и одсече пут према северу - рекао је Абу Јасине.
БИЋЕ ПОСЛА ЗА С-400: Москва поручила Турској - чим уђете у Сирију ПУЦАМО!
Његов коментар долази непосредно након што је сиријска војска преузела контролу над насељем Хардатнин које се налази 10 километара северозападно од Алепа.
Један други заповедник милитаната, Ахмед ал-Сеуд, из групе Дивизија 13 каже да су послали појачања, тежу опрему.
- Изгледа да ће ово бити одлучујућа битка севера. Послали смо TOW ракетне платформе, послали смо све тамо.
Подсетимо, америчке TOW ракете (навођене противтенковске ракете) свакако су најпотентније оружје са којим милитанти тренутно располажу у свом арсеналу. Ово снажно оружје директно су добили од стране америчке ЦИА. Међутим, скоро да је извесно да TOW ракете неће помоћи у обрани од руских бомбардера.
ЖЕСТОКА ОФАНЗИВА СИРИЈСКЕ ВОЈСКЕ: Трупе напале џихадисте у разрушеном Алепу
Нема сумње да је улазак Русије у сиријски хаос свакако преокренуо ситуацију на терену. Није тајна да је сиријска војска доживела пар губитака у тренутку када је Русија одлучила да се укључити.
Сада се поставља питање, да ли ће се сада десити још један преокрет? Хоће ли заиста неко споља - рецимо слободно то тако - бити довољно луд да исламистичким милитантима у Алепу, који се од ИС-а и Нусра Фронта разликују само у финесама, шаље противваздушно оружје које би било у стању да обара руске војне авионе? Уколико се нешто тако догоди, била би то огромна ескалација и потврда да је победа у сиријском рату агресору толико битна да је спреман да повуче и цели свет са собом ако треба.
Али, претпоставимо да се такав непромишљени потез ипак неће десити. У том случају обруч се стеже, а када се једном стегне више се неће моћи сломити и то ће се завршити поразом милитаната у Алепу, милитаната који су сами у лето 2012. поручили да је ово битка свих битака, битка која ће одлучити о победнику у сиријском рату.
Најновије информације
ако преносе британски BBC и други извори, логистичка рута је сломљена. Кључна логистичка рута због које су милитанти успевали више од 3 године да држе под контролом источни део града је синоћ сломљена.
Обруч је стегнут - источни Алепо је по први пут након 40 месеци битке одсечен од Турске одакле су милитанти добијали подршку.
Које ће бити последице? Огромне – најновије вести су да се мировни преговори у Женеви "одлажу" до 25. фебруара. Међутим, питање је хоће ли се и наставити - висока представница опозиционе делегације, Басма Кодмани, рекла је: - Опкољавање наших снага у Алепу је страшан развој ситуације. Тиме нам се заправо поручује да се овде више нема о чему разговарати. Поручује нам се - идите кући!".
Ово је, без сумње, један од најважнијих догађаја у склопу рата у Сирији још од почетка, још од пролећа 2011. Како ће друга страна одговорити на ово? На који ће начин покушати спасити пад источног Алепа? Једна ствар је сигурна, покушаће, а идућих неколико дана могло би бити врло интензивно.