Najveći fudbalski dužnici
U dugovanjima prednjače, naravno, svetski fudbalski giganti koji se takmiče u Primeri i Premijer ligi. Za sada na ovoj ni malo popularnoj listi, nema klubova iz Srbije ali ako nastave sa gomilanjem dugova nije isključeno da će se uskoro Crvena zvezda ili Partizan pridružiti "odabranom" društvu.
Godinama unazad srpski klubovi muku muče sa finansijama i gotovo svaki mesec preživljavaju tako što krpe kraj s krajem. Ali renomirani sajt „The Richest“ potrudio se da nam bar za kratko vrati osmeh na lice, s obzirom na to da je sastavio listu klubova koji imaju najveće dugove. Bitno je da na pomenutoj listi, barem za sada nema predstavika Srbije.
KVINS PARK RENDŽERS – 145 miliona dolara
Po povratku u Premijer ligu (2010/2011) vlasnici kluba Toni Fernandes i porodica Mital uložili su veliki novac, ne bi li stvorili tim adekvatan koji bi mogao da parira engleskim velikanima. Rezultati ipak nisu bili očekivanim, pa je klub posle samo dve godine morao da se vrati u niži rang. To je prouzrokovalo gubitke, što zbog odlaska sponzora, promena trenera, plata igrača.
BARSELONA – 156 miliona dolara
Barsa je jedan od retkih klubova koji je u vlasništvu navijača, a ipak ima dug koji iznosi šest posto ukupne vrednosti kluba. Najveći razlog za to su enormne plate igrača, međutim, Barselona je okrenuta ssopstvenoj proizvodnji fudbalera, tako da generalno ne troši puno na transfere. Upravo ta činjenica pomaže klubu pri uzimanju kredita, jer svi dobro znaju kolika je vrednost popularne „La Masije“.
REAL MADRID – 165 miliona dolara
Klub iz Madrida smatra se najvrednijim na svetu, tako da imidž umnogome pokriva veliki dug. „Kraljevski klub“ ima ogroman marketinški potencijal koji prate i dobri rezultati tako da se Realu mnogo toleriše kada su u pitanju finansije.
BOLTON – 267 miliona dolara
Najveći negativni uticaj na engleskog drugoligaša dogodio se u sezoni 2011/2012 kada je posle jedanaest godina ispao iz Premijer lige. Pored boravka u Čempionšipu, najveće probleme klubu predstavljaju visoke plate igračima i drastično manji prihod od TV prava i sponzorskih ugovora.
VALENSIJA – 374 miliona dolara
Bez obzira na to što su početkom ovog veka bili jedan od najuspešnijih španskih klubova, finansijski problemi nisu zaobišli ovaj klub. Valencija je bila primorana da proda najbolje igrače Vilju, Matu, Silvu ipak to nije bilo dovoljno da se završi izgradnja novog stadiona. Do danas, radovi su stopriani, a svi u klubu veruju da bi se završetnom stadiona i dugovi smanjili.
ARSENAL – 384 miliona
Dug Arsenala procentualno je najveći kada se gleda ukupna vrednost kluba, čak 29 odsto. Najveći krivac ogromnog duga je novi stadion, otvoren 2006. godine. Troškovi održavanja i organizovanja utakmica su daleko veći, a sa druge strane Arsenal ima najskuplje ulaznice u ligi tako da se dešava da tribine neretko ostanu poluprazne.
MANČESTER JUNAJTED – 569 miliona dolara
Na aktuelan dug značajno je uticao dolazak porodice Glejzer, koja je od 2005. godine većinski vlasnik „crvenih đavola“. Oni su klub preuzeli zahvaljujući brojnim pozajmicama, koje su obezbedili založivški klupsku imovinu. Upravo iz tog razloga veliki broj najvijača je klubu okrenuo leđa, ali bilo kako bilo, dug se ne smanjuje.