Највећи фудбалски дужници
У дуговањима предњаче, наравно, светски фудбалски гиганти који се такмиче у Примери и Премијер лиги. За сада на овој ни мало популарној листи, нема клубова из Србије али ако наставе са гомилањем дугова није искључено да ће се ускоро Црвена звезда или Партизан придружити "одабраном" друштву.
Годинама уназад српски клубови муку муче са финансијама и готово сваки месец преживљавају тако што крпе крај с крајем. Али реномирани сајт „The Richest“ потрудио се да нам бар за кратко врати осмех на лице, с обзиром на то да је саставио листу клубова који имају највеће дугове. Битно је да на поменутој листи, барем за сада нема представика Србије.
КВИНС ПАРК РЕНЏЕРС – 145 милиона долара
По повратку у Премијер лигу (2010/2011) власници клуба Тони Фернандес и породица Митал уложили су велики новац, не би ли створили тим адекватан који би могао да парира енглеским великанима. Резултати ипак нису били очекиваним, па је клуб после само две године морао да се врати у нижи ранг. То је проузроковало губитке, што због одласка спонзора, промена тренера, плата играча.
БАРСЕЛОНА – 156 милиона долара
Барса је један од ретких клубова који је у власништву навијача, а ипак има дуг који износи шест посто укупне вредности клуба. Највећи разлог за то су енормне плате играча, међутим, Барселона је окренута ssopstvenoj производњи фудбалера, тако да генерално не троши пуно на трансфере. Управо та чињеница помаже клубу при узимању кредита, јер сви добро знају колика је вредност популарне „Ла Масије“.
РЕАЛ МАДРИД – 165 милиона долара
Клуб из Мадрида сматра се највреднијим на свету, тако да имиџ умногоме покрива велики дуг. „Краљевски клуб“ има огроман маркетиншки потенцијал који прате и добри резултати тако да се Реалу много толерише када су у питању финансије.
БОЛТОН – 267 милиона долара
Највећи негативни утицај на енглеског друголигаша догодио се у сезони 2011/2012 када је после једанаест година испао из Премијер лиге. Поред боравка у Чемпионшипу, највеће проблеме клубу представљају високе плате играчима и драстично мањи приход од ТВ права и спонзорских уговора.
ВАЛЕНСИЈА – 374 милиона долара
Без обзира на то што су почетком овог века били један од најуспешнијих шпанских клубова, финансијски проблеми нису заобишли овај клуб. Валенција је била приморана да прода најбоље играче Виљу, Мату, Силву ипак то није било довољно да се заврши изградња новог стадиона. До данас, радови су стоприани, а сви у клубу верују да би се завршетном стадиона и дугови смањили.
АРСЕНАЛ – 384 милиона
Дуг Арсенала процентуално је највећи када се гледа укупна вредност клуба, чак 29 одсто. Највећи кривац огромног дуга је нови стадион, отворен 2006. године. Трошкови одржавања и организовања утакмица су далеко већи, а са друге стране Арсенал има најскупље улазнице у лиги тако да се дешава да трибине неретко остану полупразне.
МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД – 569 милиона долара
На актуелан дуг значајно је утицао долазак породице Глејзер, која је од 2005. године већински власник „црвених ђавола“. Они су клуб преузели захваљујући бројним позајмицама, које су обезбедили заложившки клупску имовину. Управо из тог разлога велики број највијача је клубу окренуо леђа, али било како било, дуг се не смањује.