КОНАЧНО ОТКРИВЕНО како ће да изгледа служење ВОЈНОГ РОКА у СРБИЈИ - да ли су телефони НАЈВЕЋИ ПРОБЛЕМ?
Председник Србије потписао сагласност за обавезни војни рок у трајању од 75 дана.
Након што је председник Републике Србије Александар Вучић као врховни командант Војске Србије потписао сагласност за обављање обавезног војног рока у трајању од 75 дана, сада је већ извесно да ће младићи поново ићи у војску. Војни рок садржи 60 дана обуке и 15 дана вежбе, обавезан је за мушкарце, добровољан за жене.
Након оваквог сазнаја, у јавности се повела полемика како ће данашње генерације "преживети" дане у војсци без телефона, друштвених мрежа, мамине кухиње и слично, а само један потез дели их од такве судбине. Премијер Милош Вучевић најавио је да ће седница Владе са овом темом бити одржана ове недеље.
О обавезном војном року, у емисији "Блиц уживо", говорио је Мирослав Бјеговић, професор безбедносних наука и саветник премијера.
- Можда војне вештине треба да има сваки млади човек, наравно, ко то жели. Не треба никог терати ако неко не жели. Али кажем, основне војничке вештине треба да стекне свако јер живимо у свету у којем не знамо да ли ће бити светски рат и како ће ко да преживи. Просто да прођу неку обуку преживљавања. Не мислим на обуку убијања, него на обуку преживљавања у таквим ситуацијама. Основне неке појмове да људи, односно млади стекну о томе шта је рат и како у рату преживети као човек. Треба свако да се одужи држави, па ако мора, мора. Ту ништа онда не могу да урадим ни ја, ни он, ни нико. Сигурно да бих саветовао да свако оде да види како то изгледа, да можда прође неку основну обуку, да научи неку основну дисциплину, основно руковање оружјем, свима је то потребно. Поготово данас каква су ова турбулентна времена - навео је професор Бјеговић.
Да ли је 75 дана довољно за нову генерацију војника?
- Војска је један део живота где се науче многе ствари које можда негде у породичном дому не можемо првенствено ми мушки негде да прихватимо или да научимо. Тако да знају мајке шта говоре и мислим да је то онај део и онај чин чак неке врсте обавезе према својој отаџбини за не дај Боже, као што увек кажемо, ако би затребало, ако буде требало да су сви мушки спремни да сутра стану у одбрану онога што су некад чували и стварали наши - навео је Бјеговић.
- Ово није одлука која је донета преко ноћи, о овоме се разматрало уназад већ, могу рећи, десетак година. А стварно бих напоменуо да управо од 2012. када је садашњи председник државе Александар Вучић био министар одбране, имао је прилику управо као министар одбране да сагледа оно што је у тадашњој нашој војсци, у нашем министарству одбране, недостајало и оно што је требало да се опет унапреди или да се учини у смислу система одбране или у смислу националне безбедности Републике Србије. Зато што војска Србије мора да јача, зашто треба да јачају наши војни капацитети и дан-данас можемо да чујемо када се говори или када ми причамо о јачању наших система одбране, увек се говори да ми имамо неке потенцијалне намере у смислу усвајања или присвајања туђих територија, што, наравно, апсолутно није тачно - истиче он.
- Мислим да то апсолутно неће представљати никакав проблем, наравно, за време теоријске наставе и обуке неће бити дозвољено коришћење мобилних телефона, као што то није дозвољено ни у основним и средњим школама. Али то не значи да војник неће имати право да користи мобилни телефон, већ ће то бити омогућено за време слободних активности. И мислим да око тога апсолутно неће постојати никакав проблем, тако да то је само једна, да кажем, ситница о чему ће се наравно водити рачуна. Водиће се рачуна да сви ти услови у одређеном смислу буду прилагођени управо овом добу и како год год би назвали ову технолошку револуцију. Знате, некад, наравно кад нису постојали мобилни телефони о томе и није било речи, није било разговора. Али мислим да је то најмањи проблем за једног будућег младог војника који ће стати у строј - рекао је професор.
Он је додао да ће војници наравно имати своје слободно време, и дане када ће посетити своју породицу.
- Када је реч о коришћењу слободних дана и одласка кући, не видим ништа лоше у томе да млад војник викендом оде кући - навео је он.
"Ова одлука је у нашем интересу"
- Ако немате јаку војску, подложни сте многим страним интересима, не интересима сопственим, него интересима оних који желе да остваре неку надмоћ, превласт или чак да вам узму део територије, као што се нажалост у одређеном смислу и десило са нашом Јужном покрајином. Но добро, кажем, тада, али и тај потез који је урађен, морам да кажем да је урађен на незаконит начин, зато што стратешки план одбране који је сачињен 2007. није усвојила влада Србије, управо што сам рекао, ослањајући се на борбене капацитете наше војске, него испада, не да испада, него је сигурно тако, то је једна нелегална одлука тадашњег државног врха, самог представника Тадића и тадашњег начелника Генералштаба Поноша, који су дали, кажем, под утицајем страних интереса, свели војску дословно на минимум. Садашња одлука која је донета јесте првенствено у нашем интересу, јесте у интересу јачања наших одбрамбених капацитета и у интересу сваког држављанина или грађанина Републике Србије - закључио је Бјеговић.
Србија Данас/Блиц