NAJVEĆI PORAZ I OPOMENA ČOVEČANSTVU: Svako treće dete u Siriji NE ZNA ŠTA JE MIR!
Svako treće dete u Siriji ne zna ni za šta drugo osim ratovanja, pokazuje izveštaj Unicefa.
- Konflikti u Siriji ove nedelje ulaze u šestu godinu, tako da deca predškolskog uzrasta nikada nisu doživela ništa osim rata. Proterani iz svojih kuća i šskola, mahom ratni siročići, cela generacija Sirijaca raste i formira okružena borbama - piše u novom izveštaju te agencije UN.
NASTAVLJAJU SE PREGOVORI: O okončanju rata u Siriji danas u Ženevi
Unicef objašnjava da svako dete mlađe od pet godina, rođeno u Siriji, ne zna ni za šta osim za život prilagođen ratu, a reč je o gotovo tri miliona dece u Siriji i najmanje 811.000 izbeglih u okolne zemlje.
BIO JE NOVINAR I MANEKEN, A SADA JE MIGRANT: Možda se nećemo čuti sutra, jer ću biti mrtav (FOTO)
Prema procenama, rat u Siriji je do sada odneo više od 270.000 žrtava i naterao više od polovine populacije, koja broji 23 miliona građana, da napuste svoje domove.
Deca biju bitke odraslih
- Pet godina ratovanja je nateralo decu da prerano odrastu i biju bitke odraslih. Deca ne idu u školu, većina dečaka je primorana da radi a devojčice su naterane na prevremenu udaju - kaže Petar Salama, regionalni direktor Unicefa zadužen za Bliski Istok i Severnu Afriku.
Više od 200.000 dece živi pod opsadom
- Skoro sedam miliona dece u Siriji živi u siromaštvu , što njihovo detinjstvo čini tragičnim. Više od 200.000 dece živi pod opsadom. Najmanje 2,1 miliona dece u Siriji i 700.000 u susednim zemljama - ne idu u školu. Zabrinjavajuća je činjenica da oružane snage u sve većem broju angažuju decu - navodi se u izveštaju.
Deca sve češće prijavljuju da ih odrasli podstiču da učestvuju u ratu u zamenu za poklone ili platu u iznosu od 400 dolara mesečno, navodi direktor Unicefa.
Od 2014. godine , regrutovana deca su sve mlađa. Mali vojnici sve češće su sedmogodišnjaci, bez odobrenja roditelja, prenosi AFP.
- Ta deca odlaze na vojnu obuku i učestvuju u borbenim dejstvima ili su angažovani na ratištima. Deca nose i održavaju oruže, dežuraju na kontrolnim punktovima, čak i u leče i evakuišu ranjenike - rekao je direktor Unicefa, navodeći da ima slučajeva i da ih angažuju kao egzekutore ili snajperiste.