НАЈВЕЋИ ПОРАЗ И ОПОМЕНА ЧОВЕЧАНСТВУ: Свако треће дете у Сирији НЕ ЗНА ШТА ЈЕ МИР!
Свако треће дете у Сирији не зна ни за шта друго осим ратовања, показује извештај Уницефа.
- Конфликти у Сирији ове недеље улазе у шесту годину, тако да деца предшколског узраста никада нису доживела ништа осим рата. Протерани из својих кућа и шскола, махом ратни сирочићи, цела генерација Сиријаца расте и формира окружена борбама - пише у новом извештају те агенције УН.
НАСТАВЉАЈУ СЕ ПРЕГОВОРИ: О окончању рата у Сирији данас у Женеви
Уницеф објашњава да свако дете млађе од пет година, рођено у Сирији, не зна ни за шта осим за живот прилагођен рату, а реч је о готово три милиона деце у Сирији и најмање 811.000 избеглих у околне земље.
БИО ЈЕ НОВИНАР И МАНЕКЕН, А САДА ЈЕ МИГРАНТ: Можда се нећемо чути сутра, јер ћу бити мртав (ФОТО)
Према проценама, рат у Сирији је до сада однео више од 270.000 жртава и натерао више од половине популације, која броји 23 милиона грађана, да напусте своје домове.
Деца бију битке одраслих
- Пет година ратовања је натерало децу да прерано одрасту и бију битке одраслих. Деца не иду у школу, већина дечака је приморана да ради а девојчице су натеране на превремену удају - каже Петар Салама, регионални директор Уницефа задужен за Блиски Исток и Северну Африку.
Више од 200.000 деце живи под опсадом
- Скоро седам милиона деце у Сирији живи у сиромаштву , што њихово детињство чини трагичним. Више од 200.000 деце живи под опсадом. Најмање 2,1 милиона деце у Сирији и 700.000 у суседним земљама - не иду у школу. Забрињавајућа је чињеница да оружане снаге у све већем броју ангажују децу - наводи се у извештају.
Деца све чешће пријављују да их одрасли подстичу да учествују у рату у замену за поклоне или плату у износу од 400 долара месечно, наводи директор Уницефа.
Од 2014. године , регрутована деца су све млађа. Мали војници све чешће су седмогодишњаци, без одобрења родитеља, преноси АФП.
- Та деца одлазе на војну обуку и учествују у борбеним дејствима или су ангажовани на ратиштима. Деца носе и одржавају оруже, дежурају на контролним пунктовима, чак и у лече и евакуишу рањенике - рекао је директор Уницефа, наводећи да има случајева и да их ангажују као егзекуторе или снајперисте.