NAJVIŠI VID SARADNJE BEZ ČLANSTVA: Srbija i NATO jačaju odnose kroz IPAP mehanizam
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić najavio je danas na redovnoj mesečnoj konferenciji za medije u Ministarstvu spoljnih poslova da će 18. marta zajedno sa ministrom odbrane Bratislavom Gašićem boraviti u sedištu NATO u Briselu povodom dogovora o Individualnom akcionom planu (IPAP) partnerstva naše zemlje sa severnoatlantskim vojnim savezom.
"To je dokument koji je usvojila vlada 20. decembra, a 15. januara dokument je usvojio i NATO savet, čime je procedura usvajanja okončana."
Samim tim se naši odnosi podižu na viši nivo, a to je najviši nivo odnosa neke zemlje koja ne želi da bude članica NATO", rekao je Dačić.
Prema rečima minstra Dačića, Bratislav Gašić i on će se sastati sa generalnim seketarom NATO Jensom Stoltenbergom i učestvovati na sastanku Severnoatlanstkog saveta.
Šta je IPAP?
IPAP je najviši vid saradnje države sa NATO, a da država koja usvaja IPAP nije član NATO. Takođe, isti ne podrazumeva da je država na putu da postane punopravni član NATO.
IPAP predstavlja intenzivni oblik institucionalne saradnje sa NATO radi pružanja pomoći državi partneru u reformi i modernizaciji njihovog sistema odbrane i u potpunosti se prilagođava potrebama partnera izradom Prezentacionog dokumenta za učešće u IPAP. Izrađuje se svake druge godine, a može se ažurirati na godišnjem nivou nakon podnošenja godišnjih informacija od strane države partnera.
Republika Srbija će usvajanjem Individualnog akcionog plana partnerstva (IPAP), samo preduzeti sledeći korak u okviru programa Partnerstvo za Mir, kojem smo pristupili 2006. godine.
Treba razlikovati IPAP i tzv. MAP mehanizam. MAP ili "Akcioni plan za članstvo" jeste mehanizmu partnerstva koji se dodeljuje državi koja izrazi želju da postane punopravni član NATO saveza. Republika Srbija nije izrazila želju da uđe u proces MAP za razliku od Bosne i Hercegovine, Crne gore kao i Makedonije.