НАЈВИШИ ВИД САРАДЊЕ БЕЗ ЧЛАНСТВА: Србија и НАТО јачају односе кроз ИПАП механизам
Шеф српске дипломатије Ивица Дачић најавио је данас на редовној месечној конференцији за медије у Министарству спољних послова да ће 18. марта заједно са министром одбране Братиславом Гашићем боравити у седишту НАТО у Бриселу поводом договора о Индивидуалном акционом плану (ИПАП) партнерства наше земље са северноатлантским војним савезом.
"То је документ који је усвојила влада 20. децембра, а 15. јануара документ је усвојио и НАТО савет, чиме је процедура усвајања окончана."
Самим тим се наши односи подижу на виши ниво, а то је највиши ниво односа неке земље која не жели да буде чланица НАТО", рекао је Дачић.
Према речима минстра Дачића, Братислав Гашић и он ће се састати са генералним секетаром НАТО Јенсом Столтенбергом и учествовати на састанку Северноатланстког савета.
Шта је ИПАП?
ИПАП је највиши вид сарадње државе са НАТО, а да држава која усваја ИПАП није члан НАТО. Такође, исти не подразумева да је држава на путу да постане пуноправни члан НАТО.
ИПАП представља интензивни облик институционалне сарадње са НАТО ради пружања помоћи држави партнеру у реформи и модернизацији њиховог система одбране и у потпуности се прилагођава потребама партнера израдом Презентационог документа за учешће у ИПАП. Израђује се сваке друге године, а може се ажурирати на годишњем нивоу након подношења годишњих информација од стране државе партнера.
Република Србија ће усвајањем Индивидуалног акционог плана партнерства (ИПАП), само предузети следећи корак у оквиру програма Партнерство за Мир, којем смо приступили 2006. године.
Треба разликовати ИПАП и тзв. МАП механизам. МАП или "Акциони план за чланство" јесте механизму партнерства који се додељује држави која изрази жељу да постане пуноправни члан НАТО савеза. Република Србија није изразила жељу да уђе у процес МАП за разлику од Босне и Херцеговине, Црне горе као и Македоније.