NARANDŽE ODLIČNO USPEVAJU U SREMU: Evo šta znače simboli na zastavi Liberlanda
Samoproklamovana država Liberland na obali Dunava između Hrvatske i Srbije već ima 300.000 aplikacija za državljanstvo, ali ono što je mnogima promaklo jesu simboli na žuto-crnoj zastavi koju je promovisao Čeh Vit Jedlička, predsednik ove novonastale republike .
Žuta zastava presečena je crnom prugom, a preko pruge je uglavljen grb u obliku štita sa simbolima. Štit ima boje trobojke - smeđe, bele i plave boje.
Smeđa je najverovatnije boja zemlje, a plava boja Dunava. Na plavoj boji se vide kratke linije, koje ukazuju na mreškanje vode ili mirnu reku, što Dunav i jeste.
Od simbola tu je zlatno sunce, koje oličava svetlost, i golub kao simbol mira. Možda je najzanimljivije drvo sa narandžastim plodovima na smeđoj, zemljanoj površini. Po svemu sudeći reč je o drvetu pomorandže, koje je simbol velikodušnosti i dobrodošlice. Mada bi u nekoj verziji moglo da liči i na drvo poznanja dobra i zla, drugim rečima, biblijsko drvo greha, ali mi ćemo se zadržati na prvoj varijanti.
Heraldičar Dragomir Acović iznenađen je pomorandžinim drvetom na zastavi.
- U Sremu, inače, odlično uspevaju narandže - ironično je prokomentarisao za Srbijadanas.com ovaj stručnjak za grbove i simbole.
- Što se tiče goluba, to može biti ne samo simbol mira, nego i simbol Svetog duha. Plava boja bi trebalo da predstavlja Dunav. Ali sve mi ovo oko te države deluje neozbiljno - ističe on.
On kaže da ga aktuelni slučaj Čeha koji je proglasio Liberland neodoljivo podseća na slučaj Slovaka koji je osnovao Libertaliju.
- Negde u 18. veku Slovak Benjovski je na severoistoku Madagaskara proglasio državu Libertaliju. To mi liči na taj slučaj. A bio je i primer u Južnoj Americi gde je Francuz Orli Antoan de Tunan osnovao Kraljevinu Araukanije i Patagonije na teritoriji gde su živela neka urođenička plemena. Sve dok se Argentina i Čile nisu dosetili da ga izbace odatle, osvoje teritoriju i podele je između sebe - navodi Acović.
Na pitanje da li ipak postoji neki finansijski interes Čeha Jedličke u svemu ovome, on smatra da je to vrlo moguće.
- Što da ne? Pa eto, imate slučaj nekog lokalnog farmera u Tasmaniji, kod Australije, koji je na svom privatnom imanju proglasio državu Hat River i prodaje pasoše, grbove, odlikovanja, akademske titule... Sebe je proglasio Velikim Vojvodom od Avrama, a nedavno je dodelio sebi i titulu kardinala, pa se kod njega sad može kupiti i crkveno zvanje - objasnio je Acović.
Pročitajte i: