НАРАНЏЕ ОДЛИЧНО УСПЕВАЈУ У СРЕМУ: Ево шта значе симболи на застави Либерланда
Самопрокламована држава Либерланд на обали Дунава између Хрватске и Србије већ има 300.000 апликација за држављанство, али оно што је многима промакло јесу симболи на жуто-црној застави коју је промовисао Чех Вит Једличка, председник ове новонастале републике .
Жута застава пресечена је црном пругом, а преко пруге је углављен грб у облику штита са симболима. Штит има боје тробојке - смеђе, беле и плаве боје.
Смеђа је највероватније боја земље, а плава боја Дунава. На плавој боји се виде кратке линије, које указују на мрешкање воде или мирну реку, што Дунав и јесте.
Од симбола ту је златно сунце, које оличава светлост, и голуб као симбол мира. Можда је најзанимљивије дрво са наранџастим плодовима на смеђој, земљаној површини. По свему судећи реч је о дрвету поморанџе, које је симбол великодушности и добродошлице. Мада би у некој верзији могло да личи и на дрво познања добра и зла, другим речима, библијско дрво греха, али ми ћемо се задржати на првој варијанти.
Хералдичар Драгомир Ацовић изненађен је поморанџиним дрветом на застави.
- У Срему, иначе, одлично успевају наранџе - иронично је прокоментарисао за Srbijadanas.com овај стручњак за грбове и симболе.
- Што се тиче голуба, то може бити не само симбол мира, него и симбол Светог духа. Плава боја би требало да представља Дунав. Али све ми ово око те државе делује неозбиљно - истиче он.
Он каже да га актуелни случај Чеха који је прогласио Либерланд неодољиво подсећа на случај Словака који је основао Либерталију.
- Негде у 18. веку Словак Бењовски је на североистоку Мадагаскара прогласио државу Либерталију. То ми личи на тај случај. А био је и пример у Јужној Америци где је Француз Орли Антоан де Тунан основао Краљевину Арауканије и Патагоније на територији где су живела нека урођеничка племена. Све док се Аргентина и Чиле нису досетили да га избаце одатле, освоје територију и поделе је између себе - наводи Ацовић.
На питање да ли ипак постоји неки финансијски интерес Чеха Једличке у свему овоме, он сматра да је то врло могуће.
- Што да не? Па ето, имате случај неког локалног фармера у Тасманији, код Аустралије, који је на свом приватном имању прогласио државу Хат Ривер и продаје пасоше, грбове, одликовања, академске титуле... Себе је прогласио Великим Војводом од Аврама, а недавно је доделио себи и титулу кардинала, па се код њега сад може купити и црквено звање - објаснио је Ацовић.
Прочитајте и: