Nasilje nad decom - Srbija ima dobre propise
BOR - Za kvalitetnu zaštitu dece od bilo kog oblika nasilja, zlostavljanja ili zanemarivanja neophodna još bolja saradnja nadležnih institucija, kako bi se na pravi nacin pomoglo žrtvi, rečeno je na okruglom stolu u Narodnoj biblioteci Bor, koji je organizovala Institucija zaštitnika građana Srbije.
U proteklih nekoliko godina o nasilju nad decom se samo više govori, ali još nema dovoljno saradnje i razmene informacija među različitim sistemima, poput sudstva, tužilaštva, zdravstva i drugih koji ucestvuju u zaštiti dece, ukazano je na skupu.
"Nasilje nad decom je jedan od gorućih problema u Srbiji i smatramo da je, pored kontrole po pritužbama građana, izuzetno važan segment zaštite dece razmena mišljenja sa organima koji su direktno nadležni za njihovu zaštitu, kako bi se utvrdilo koji su problemi sa kojima se oni suocavaju i kako bi se oni podstakli da propise primene u što vecoj meri", rekla je Nataša Jović, pomoćnica Generalnog sekretara Zaštitnika građana.
Ona naglašava da zvanična statistika o broju zlostavljane ili zanemarivane dece u Srbiji ne postoji, jer pravosudni organi, policija i Centar za socijalni rad vode zasebne evidencije.
"Evidentno je da nasilje nad decom postoji i jedna trećina pritužbi koje dobijamo o pravima detete, odnosi se upravo na problem nasilja, bilo da se ono dogada u porodici, školi, na ulici ili u sportu", rekla je ona.
Prema njenim rečima, Srbija ima dobre propise koji obavezuju sve organe u državi i svakog pojedinca da reaguju na saznanja ili sumnji da je neko dete žrtva nasilja.
"Postoji i Protokol o zaštiti dece od zlostavljanja i zanemeravanja, koji je donet još pre 10 godina, što je odličan preduslov za reagovanje organa koji su zaduženi za zaštitu deteta. Ali, neophodno je dosledno primenjivati propise i ostvarivati što tešnju saradnju nadležnih organa, kako bi sve informacije o detetu koje je žrtva bile blagovremeno razmenjene, jer se dešava da se dete nađe u vakumu između mnogo učesnika i mnogo službi koje treba da ga štite", naglasila je Jović.
Ona je napomenula da su upravo tribine kakva je održana u Boru izuzetno značajne kako bi se spojile sve institucije, poboljšala njihova saradnja i razotkrile nove forme nasilja koje danas često ostaju neprepoznatljive.